Zaczytane Ławki

Do domu > Zaczytane Ławki

SZLAK LITERACKI W WARSZAWIE

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek w Warszawie powstanie szlak literacki stworzony przez 10 Zaczytanych ławek.

Dzięki nim literackie akcenty będą dostępne nie tylko w księgarniach, bibliotekach, ale również w przestrzeni miejskiej. Każda z ławek będzie pomalowana motywami nawiązującymi do literatury polskiej, bajek i baśni polskich pisarzy. Ławki literacko-artystyczne to sposób na promocję czytelnictwa i zaciekawienie literaturą oraz świętowanie związków miasta z literaturą i sztuką. To również promocja literatury polskiej wśród mieszkańców i turystów, a także sposób na zaprezentowanie polskiego dziedzictwa literackiego.

Pierwsze ławki pojawią się 22 kwietnia 2016 r. 

Ławkę „ Fantazja z Panem Kleksem”  będzie można zobaczyć  a nawet na niej  usiąść  przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki.  

… „Dlaczego Jan Brzechwa? Dlaczego Pan Kleks? Żeby przypomnieć, zwłaszcza nam – dorosłym, że życie jest przygodą, które składa się z feerii kolorów, że tak jak Panem Kleksem, powinna nami kierować ciekawość świata, odwaga i fantazja. Chciałabym, aby każdy kto usiądzie na tej ławce, bez względu na wiek, poczuł się jak w bajce, bajce Jana Brzechwy –  powiedziała Monika Michalicka – laureatka konkursu „Zaczytane ławki z literaturą w tle”

 „Ławka Żelaznych Jeźdźców” stanie w ogrodzie Biblioteki Narodowej.

2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, który poprzez twórczość uczył miłości do ojczyzny oraz budził świadomość narodową.

Pomysłodawczynią tematu ławki inspirowanej trylogią H. Sienkiewicza jest małżonka Prezydenta  RP –  Agata Kornhauser-Duda.

Ilustratorem jest Mariusz Kozik – artysta, malarz.

image1
image2

Partner strategiczny

Partner merytoryczny