Pokój, który pomaga dzieciom znieść to, co najgorsze

Do domu > Aktualności > Aktualności > Pokój, który pomaga dzieciom znieść to, co najgorsze
Półki niczym gałęzie drzewa a na tych “gałęziach” książki – szczególne, nasycone dobrymi emocjami i rozbudzające wyobraźnię najmłodszych. Ciepłe kolory, miękkie pufy i wszystko, co w pokoju się znajduje to tarcza, która ma chronić dzieci przed najtrudniejszymi wiadomościami w ich życiu – wiadomościami o śmierci bliskich osób.
 19 lutego w Hospicjum Palium na os. Rusa 55 w Poznaniu zacznie działać pokój, który w swym założeniu, choć w minimalnym stopniu, ma pomóc dzieciom przejść przez najtrudniejszy czas w życiu.

  Dzięki wsparciu Kulczyk Foundation mogliśmy stworzyć taką specjalną przestrzeń, jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

– Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby już dla człowieka dorosłego jest niewyobrażalnie trudne. A dzieci taką stratę przeżywają kilkakrotnie mocniej. Z dnia na dzień tracą poczucie bezpieczeństwa, stabilności i codziennej obecności taty lub mamy – tłumaczy dr Katarzyna Stachnik z Hospicjum Palium.

– Stworzenie pokoju terapeutycznego, bezpiecznego, przyjaznego i bajkowego miejsca dla dzieci osieroconych, daje im możliwość oderwania się choć na chwilę od trudnej rzeczywistości. Tu mogą spotkać ludzi rozumiejących, co się z nimi dzieje, potrafiących wychwycić indywidualne potrzeby dzieci. To miejsce, które daje możliwość przeżycia smutku, złości, poczucia winy i szeregu innych emocji związanych z utratą bliskiej osoby. Przestrzeń ta pozwala nadal być dzieckiem. W pokoju dzieci mogą nauczyć się, jak dalej żyć. Tu nikt nie narzuca zachowań związanych z żałobą. Spotkanie innych dzieci, które są w podobnej sytuacji, daje też najmłodszym ulgę – dodaje

Autorem projektu pokoju jest znana architektka Magdalena Filcek -członek naszej Fundacji. Idea narodziła się w wyniku mądrego spojrzenia na realne potrzeby. Kluczowy jest cel tego wszystkiego: ratowanie psychiki i uczuć, pomoc w zrobieniu najtrudniejszego kroku w życiu. Z całego serca proszę wszystkich ludzi dobrej woli – niech takie pokoje powstają wszędzie, gdzie są potrzebne! – mówi Magda Filcek.
więcej na : http://m.onet.pl/wiadomosci/kraj,kp7e0z
.
IMG_5147 (1)   IMG_5148 (1)
.
 IMG_5154 (1)   IMG_5162

Wspierają nas

Partner merytoryczny