Wielka Zbiórka Książek 2020

8 września 2020 r. rozpoczniemy szóstą edycję Wielkiej Zbiórki Książek!

Wielka Zbiórka Książek to coroczna kampania społeczna prowadzona przez miesiąc w całej Polsce. W kraju powstaje kilkaset punktów zbiórki książek, do których każdy może przynieść przeczytane przez siebie książki. Odbywają się wydarzenia czytelnicze z udziałem ambasadorów Fundacji Zaczytani.org oraz wystawy Zaczytanych Ławek w trzech dużych miastach. Książki zebrane podczas Wielkiej Zbiórki Książek zostaną podzielone na książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a następnie trafią do Zaczytanych Bibliotek, które Fundacja Zaczytani.org otwiera w szpitalach i innych placówkach pomocowych.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Artur Barciś, Joanna Moro, Piotr Witkowski.

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek 2019 zebraliśmy 603 000 książek, dzięki którym otworzyliśmy 288 Zaczytanych Bibliotek.

Zapraszamy do książkowego pospolitego ruszenia!

Chcesz oddać książki?

Znajdź punkt zbiórki książek: lista ogólnodostępnych punktów zbiórki

FAQ –  przeczytaj listę najczęściej zadawanych pytań dla osób indywidualnych!

Wesprzyj Wielką Zbiórkę Książek! Co możesz zrobić?

  • Oddaj książkę w jednym z punktów zbiórki.
  • Poinformuj o akcji znajomych i rodzinę.
  • Dodaj zaczytaną nakładkę na zdjęciu profilowym na Facebooku.
  • Dodawaj zdjęcia i informacje o Wielkiej Zbiórce Książek w swoich social mediach, oznaczając Zaczytanych (FB: zaczytani.org, IG: zaczytani_org) oraz dodając #WZK.
  • Jeśli mieszkasz w jednym z siedmiu głównych miast WZK (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), zaangażuj się w wolontariat – sortuj z nami książki! Więcej informacji: wzk@zaczytani.org

Chcesz otworzyć punkt zbiórki książek?

Jeśli chcesz, aby twoja placówka była otwartym punktem zbiórki (kawiarnie, restauracje, teatry, kina, muzea, biblioteki – miejsca, do których każdy będzie mógł przynieść książki do oddania): zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Jeśli chcesz, aby twoja placówka była zamkniętym punktem zbiórki (placówki oświatowe i inne instytucje chcące prowadzić wewnętrzną zbiórkę książek): zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

FAQ –  przeczytaj listę najczęściej zadawanych pytań dla punktów zbiórki!

Dołącz do grupy na Facebooku przeznaczonej dla punktów zbiórki.

POBIERZ MATERIAŁY DLA PUNKTÓW ZBIÓRKI!


Odwiedź Zaczytany Szlak!

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek odbędą się trzy wystawy Zaczytanych Ławek – niezwykłych mebli miejskich w kształcie otwartych książek. Te niepowtarzalne eksponaty łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Przy każdej ławce będzie umieszczony kod QR, który pozwoli na pobranie bezpłatnego audiobooka.

Wystawy odbędą się w: Warszawie (teren zewnętrzny przed PKiN od strony Kinoteki), Gdańsku (Forum Gdańsk) i Krakowie (Galeria Kazimierz). Można je będzie odwiedzać od 8 września do 11 października.

Wystawom będą towarzyszyć wydarzenia czytelnicze z udziałem ambasadorów fundacji. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sobotnich spotkaniach przy Zaczytanych Ławkach w Warszawie (12 września), Krakowie (19 września) oraz Gdańsku (26 września).

Premiera bajek edukacyjnych – już 8 września!

Fundacja Zaczytani.org stara się pokazać, że książka może służyć nie tylko do czytania. Książka jest pretekstem do budowania relacji, nauki identyfikacji i nazywania emocji, do stwarzania przestrzeni do prawdziwej rozmowy. Książka jest tylko początkiem!

W myśl za tą ideą powstał program edukacyjny, w ramach którego – po raz pierwszy w historii Fundacji Zaczytani.org – stworzyliśmy trzy bajki edukacyjne wspólnie z Alior Bankiem. Tematem przewodnim są NOWE TECHNOLOGIE. To nie tylko zabawne opowieści, ale też materiał dodatkowy dla rodziców, nauczycieli, opiekunów, wychowawców. Każda z publikacji zawiera część merytoryczną, która wprowadza w świat bajkoterapii i podaje instrukcję, jak pracować z książką.Książki będzie można pobrać już 8 września pod adresem www.bajki.zaczytani.org.


ZOBACZ: Raport z Wielkiej Zbiórki Książek 2019