Wielka Zbiórka Książek 2015

Nasza idea

Po sukcesie Wielkiej Zbiórki Książek w Warszawie postanowiliśmy skumulować akcję równorzędnie w kilku dużych miastach w Polsce.

Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto oraz po raz kolejny Warszawa to nasze wiosenne plany w 2016 roku.

Dlaczego?

Wielka Zbiórka to korzyść dla dzieci i młodzieży, które zyskują podwójnie: zbiórki książek w szkołach i przedszkolach pozwalają rozbudzić chęć pomagania, poczucie odpowiedzialności i zaufania, a także wiarę w drugiego człowieka. Dzieci przebywające na oddziałach dziecięcych, w przychodniach i domach dziecka mają możliwość przeżycia niesamowitych czytelniczych przygód, które pomagają im w walce z bólem i smutkiem.

A jak było w Warszawie?

Dzięki zaangażowaniu podmiotów włączonych w akcję zbiórka przebiegła bardzo sprawnie: pod koniec maja urzędy, szkoły i przedszkola zakończyły zbiórkę książek. Zostały one zapakowane przez pracowników w kartonowe pudełka, aby usprawnić transport. Następnie kurierzy zaczęli odbierać książki. Było to duże wyzwanie, gdyż do odebrania były książki z ponad 300 placówek w całej Warszawie i na jej obrzeżach. Magazyn na książki został nam udostępniony  przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką i mieścił się przy ul. Gocławskiej, skąd następnie książki trafiały do potrzebujących placówek: szpitali, przychodni, domów dziecka.

Podczas całej Wielkiej Zbiórki Książek współpracowało z nami bardzo wiele znanych osób: na naszym stoisku podczas Targów Książki obecna była małżonka Prezydenta RP- Anna Komorowska, w czasie publicznych eventów w teatrach i muzeach towarzyszyli nam m. in. aktor Andrzej Młynarczyk, aktorka Agnieszka Sienkiewicz, pisarka Joanna Papuzińska, pisarz Marcin Brykczyński, piosenkarka Marcelina, piosenkarka i autorka bajek dla dzieci Kasia Klich i wielu innych.

Bez przemówień, bez przecinania wstęgi,  ale za to z udziałem naszych Ambasadorów: Anny Dereszowskiej, Mikołaja Roznerskiego, Kasi Pakosińskiej, Julii Pogrebińskiej, Magdaleny Lamparskiej, którzy czytali dzieciom ulubione bajki otworzyliśmy  30 biblioteczek Małego Pacjenta w Warszawie.

Każdy event ubarwił Pan Teatrzyk-Rafał Sawuła interpretując znane bajki – była to świetna zabawa wywołująca wiele uśmiechów na twarzach dzieci.

Udało nam się wyposażyć w książki każdego spośród trzydziestu zgłoszonych do naszej akcji beneficjentów.  Każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy lub odwiedzające przychodnię może zabrać swoją ulubioną książkę ze sobą do domu, a każde dziecko przebywające w domu dziecka ma do dyspozycji biblioteczkę pełną ciekawych pozycji.

Zachęcamy Wszystkich do udziału w Wielkich Zbiórkach Książek . Razem możemy pomóc najmłodszym pacjentom przetrwać ciężki czas spędzony w szpitalu oraz zwalczyć towarzyszącą nudę.

Wspierają nas

Partner merytoryczny