Jak to się robi? Czyli proces bajkoterapii

Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną.

  • Etap 1

    Czytanie

    Proces bajkoterapii zaczynamy od wspólnego czytania. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, podczas czytania dziecku

    Czytaj więcej

  • Etap 2

    Omawianie

    Teraz zapraszamy dziecko do odpowiedzi na kilka pytań dotyczących usłyszanej właśnie treści

    Czytaj więcej

  • Etap 3

    Ćwiczenie

    Etap, w którym bajkoterapeuta/ka wspiera dziecko w trenowaniu nowych umiejętności. Sprawdź jak możesz to zrobić

    Czytaj więcej

Etap 1 – Czytanie

Proces bajkoterapii zaczynamy od wspólnego czytania.

Czytając, warto zwrócić uwagę na:

  • modulację głosu;
  • kontakt wzrokowy z dzieckiem – najlepiej tzw. migawkowy, bez nadmiernego wpatrywania się w dziecko czy całkowitej koncentracji tylko na książce;
  • ton głosu i tempo mówienia;
  • pokazywanie dziecku ilustracji znajdujących się w bajce;
  • rozluźnioną pozycję podczas czytania, tak aby dziecko również mogło się zrelaksować i skupić na treści bajki.

Etap 2 – Omawianie

Przystępując do drugiego etapu – omawiania, zapraszamy dziecko do odpowiedzi na kilka pytań dotyczących usłyszanej właśnie treści.

Zaczynamy od prostych zagadnień nawiązujących do głównego bohatera, jego przyjaciół czy miejsca, w którym rozgrywa się dana historia. Są to zazwyczaj pytania zamknięte, wymagające krótkich odpowiedzi – czasami brzmiących jedynie „tak” lub „nie”. Na przykład: „Czy główny bohater miał najlepszego przyjaciela?”, „W jakim miejscu toczyła się akcja bajki?”, „Jak miał na imię główny bohater?”.

Następnie przechodzimy do pytań związanych z przeżyciami bohaterów, ich odczuciami czy pomysłami, na które wpadli podczas próby stawienia czoła wyzwaniu przedstawionemu w opowieści. Na przykład: „Jakie przygody mieli główni bohaterowie?”, „Jak sobie z nimi radzili?”, „Co czuł główny bohater, kiedy poznawał nowych kolegów?”, „Jak ty byś się czuła/czuł w tej sytuacji? Co byś zrobiła/zrobił?”.

Poszukiwanie odpowiedzi na zadane pytania kształtuje u dzieci umiejętność korzystania z informacji, które otrzymały, i porządkowania ich, a także zachęca do kreatywności oraz wyrażania swojego zdania.

Pytania dotyczące stanów czy emocji bohaterów pozwalają rozwijać język emocji oraz stwarzają przestrzeń do poznawania sfery emocjonalnej dziecka.

Etap 3 – Ćwiczenie

Trzeci, ostatni etap bajkoterapii to ćwiczenie, do którego bajkoterapeuta zaprasza dziecko, lecz to ono decyduje w dużej mierze o tym, w jaki sposób będzie wyglądała zabawa. Bajkoterapeuta dostarcza scenariusz ćwiczenia oparty na czytanej historii, a następnie – zgodnie z zasadami bajkoterapii – podąża za dzieckiem, jego potrzebami, pomysłami oraz tempem, płynnie wplatając do zabawy treści, które dziecko ma zapamiętać i sobie przyswoić. Dziecko może bawić się w pojedynkę bądź zaprosić do wspólnej zabawy bajkoterapeutę. Ćwiczenie wspiera rozwój kreatywności u dziecka, pozwala utrwalić oraz wykorzystać zdobyte informacje.

To etap, podczas którego zacieśniamy więź z dzieckiem zbudowaną w trakcie omawiania bajki,

okazując mu zaufanie poprzez wspieranie go w trenowaniu nowych umiejętności i pozwalanie na podejmowanie samodzielnych decyzji.

Pytania i odpowiedzi

  • Jak przygotować się do bajkoterapii?

    arrow

    Aby poznać przebieg całego procesu i efektywnie korzystać z jego funkcji edukacyjnych, warto wziąć udział w szkoleniu poświęconym tematyce bajkoterapii. Pozwoli ono poznać wszelkie mechanizmy oraz narzędzia wspierające cały proces edukacyjny, jednocześnie dając poczucie bezpieczeństwa merytorycznego przyszłemu bajkoterapeucie. Taki wariant jest polecany osobom, które w swojej codziennej pracy lub opiece nad dziećmi chcą aktywnie korzystać z bajkoterapii jako formy wspierania ich rozwoju.

Sięgnij po jedną z naszych bajek edukacyjnych i buduj relację 
z dzieckiem za pomocą sprawdzonego narzędzia

7-10

lat

Boa dusi kiedy musi

Boa dusi kiedy musi

Gdy nauka obsługi komputera zamienia się w katastrofę, Ula i Stefan zaprzęgają internet do pomocy w ratowaniu szkolnego kiermaszu.

13-16

lat

Czasem idzie się przed sobą

Czasem idzie się przed sobą

Gdy tajemnicza tabliczka zagraża szkole, Antek, Witek i Patrycja wykorzystują swoje różnorodne talenty, aby uratować liceum.

7-9

lat

Czyje są te śmieci

Czyje są te śmieci

Kuna Iza uczy się, kto tak naprawdę jest śmieciarzem, jednocześnie ratując dolinę przed powodzią.

7-9

lat

Dobre rady na odpady

Dobre rady na odpady

Porzucone warzywa, konkurs na jesiennym jarmarku i dobre rady na odpady. Czy króliczki znajdą rozwiazanie wszystkich swoich problemów?

7-9

lat

Gdzie jest Kuki?

Gdzie jest Kuki?

Zuzia poszukuje oddanej do ośrodka uchodźców zabawki, co doprowadza do kontliktów w klasie.

5-10

lat

Góry nadziei

Góry nadziei

Jeżynka Marysia z pomocą Jelonka Jana i przyjaciół pokonuje wiele przeszkód na drodze do zdrowia

7-9

lat

Jak grają najlepsi

Jak grają najlepsi

Marek uczy się, jak grają najlepsi od Moniki - świetnej piłkarki z niepełnosprawnością.

7-9

lat

Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali

Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali

Pola i Kuba próbują uratować Kraków przed współczesną wersją legendarnego potwora. Czy uda im się ocalić miasto od smogu?

9-12

lat

Kosmos i Malina

Kosmos i Malina

Malina i Jagoda przywracają smak i radość w swojej szkole za pomocą nowych technologii.

7-9

lat

Leśna Paczka

Leśna Paczka

Puchacz Edek lubi być sam... ale czasem chciałby porobić coś z innymi. Czy uda mu się pokonać nieporozumienia i zdobyć przyjaciół?