07/12/2020

1000 zaczytanych prezentów trafiło do szpitali

Z okazji mikołajek Fundacja Zaczytani.org wspólnie z wolonatriuszami programu „Tak! Pomagam” firmy Provident Polska jak co roku przekazała książkowe i edukacyjne prezenty małym pacjentom oddziałów szpitalnych oraz podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tym razem wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym.

– W czasie epidemii nasze książkowe prezenty mają szczególne znaczenie. W reżimie sanitarnym mali pacjenci mają ograniczony dostęp do literatury, a niekiedy również ograniczone kontakty z bliskimi. Wierzymy, że w tej sytuacji książki odgrywają rolę terapeutyczną i wspierają małych pacjentów w radzeniu sobie z samotnością i lękami – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

W akcję zaangażowali się pracownicy firmy Provident Polska, którzy w ramach programu wolontariackiego „Tak! Pomagam” spakowali łącznie aż 1000 książkowych i edukacyjnych prezentów. W skład prezentów weszły książki, zakładki, kartki świąteczne, zaczytane kolorowanki i kredki oraz „Przewodnik po bajkoterapii” dla rodziców lub opiekunów.

– Traktujemy książkę jako pretekst do rozmowy z dzieckiem, co umożliwia budowanie głębokiej, jakościowej relacji. W swoich działaniach posługujemy się metodą bajkoterapii i chcielibyśmy, aby dotarła ona do jak najszerszego grona opiekunów małych i większych dzieci – mówi Agnieszka Wąsik z Fundacji Zaczytani.org.

Książki przekazane dzieciom to pozycje pochodzące z Wielkiej Zbiórki Książek prowadzonej co roku przez fundację. Akcja wspiera ideę bookcrossingu i dzielenia się książką z osobami, dla których literatura może odgrywać istotną rolę w procesie zdrowienia lub w radzeniu sobie z trudną codziennością.

Wolontariusze „Tak! Pomagam” przekazali prezenty do:
✅ Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego (Warszawa)
✅ Warszawskiego Szpitala dla Dzieci (Warszawa)
✅ Szpitala Bielańskiego – Oddział Pediatryczny (Warszawa)
✅ Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi (Poznań)
✅ Szpitala im. dr. J. Korczaka – Ośrodek Pediatryczny (Łódź)
✅ Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Nasz Dom” (Ostrowiec Świętokrzyski)
✅ Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (Ostrowiec Świętokrzyski)
✅ Zespołu Szkół Specjalnych (Ostrowiec Świętokrzyski)
✅ Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II (Katowice)