Czym jest bajkoterapia?

Często zastanawiamy się, co może pomóc naszym dzieciom w dobrym życiu i jak zapewnić im najlepszy start. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ma pod ręką proste, a  jednocześnie bardzo skuteczne narzędzia. Mowa tu o czytaniu dzieciom na głos i o wspólnej rozmowie na temat trudów ulubionych bohaterów. Dla większości dzieci jest to najlepszy sposób budowania bliskiej więzi i równolegle edukacji poprzez dobrą zabawę.

  • Wsparcie rozwoju dziecka w naturalny i przyjazny sposób

  • Pomoc w oswajaniu emocji – szczególnie lęku

  • Pomoc w poznaniu wewnętrznego świata dziecka

  • Budowa relacji z dzieckiem

  • Rozwój umiejętności komunikacyjnych

Jak przebiega bajkoterapia?

Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Wspólne czytanie buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.

To właśnie od czytania zaczynamy proces bajkoterapii, do którego zapraszamy dzieci. Bajka w rękach rodzica bądź opiekuna stanowi doskonałe narzędzie edukacyjne, ponieważ dzięki dobrze przeprowadzonym zajęciom, wzbogaconym o ustrukturyzowaną rozmowę i zabawę, możemy wypracować z dzieckiem właściwe postawy i kompetencje odpowiadające na wyzwania współczesnego świata.

Podczas bajkoterapii nawet najmłodsze dzieci mogą uczyć się identyfikować i nazywać własne emocje, przyjmować nowe wzorce myślenia, rozwijać wyobraźnię oraz przygotować się do podejmowania kolejnych wyzwań.

Dowiedz się więcej o procesie

W bajkoterapii wykorzystujemy trzy rodzaje bajek, które różnią się od siebie zakresem poruszanych tematów, celem stosowania i budową

Bajki psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne

są wykorzystywane w podobnym celu, jednak te pierwsze dotykają zwykle tematów wymagających większej wrażliwości i specjalistycznej wiedzy. Jedne i drugie mają za zadanie wspierać rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka. Obniżają poziom lęku, pomagają przepracować smutek czy złość, dodają pewności siebie, odpowiadają na potrzeby akceptacji, miłości, przynależności i bezpieczeństwa. Pokazują wzory zachowań, a ich fabuły wyraźnie podkreślają pożądane postawy i sposoby działania – dzięki mechanizmowi naśladownictwa dziecko może utożsamić się z bohaterem historii i przyjąć jego style zachowania.

Bajki te mają określoną budowę, a ich istotnymi elementami są: główny bohater, problem, tło historii, postacie wspierające oraz szczęśliwe zakończenie – znalezienie rozwiązania problemu. Bajki psychoedukacyjne mogą poruszać takie tematy, jak sprzątanie zabawek we własnym pokoju, segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, ale również ostrożność w kontaktach z obcymi czy reagowanie na przemoc w grupie rówieśniczej. Z kolei bajki psychoterapeutyczne dotykają często kwestii wiążących się z potencjalnie traumatycznymi przeżyciami dla dziecka, takimi jak choroba nowotworowa, śmierć bliskiej osoby czy wojna.

Bajki relaksacyjne

Ich celem jest wywołanie uczucia odprężenia u dziecka, obniżenie napięcia, uspokojenie lub wyciszenie. Mogą być stosowane po emocjonującym dla dziecka dniu lub przeżyciu trudnej, stresującej sytuacji. Bajki relaksacyjne zapraszają do wizualizacji i odwołują się do wyobraźni dziecka.

Ich czytanie trwa zwykle poniżej 10 minut i może odbywać się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, przed spaniem. Istotne w przypadku bajek tego rodzaju jest podkreślanie wrażeń słuchowych (np. szum fal), wzrokowych (np. promienie słońca padające na twarz) i czuciowych (np. miękka i wilgotna trawa pod bosymi stopami).

Cele bajkoterapii

  • 1

    Edukacja

    Pokazanie dziecku skutecznych sposobów rozwiązywania problemów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki bajkoterapii przekazujemy dziecku wiedzę o sobie i świecie, pokazujemy mu nowe wzorce myślenia, inspirujące do radzenia sobie z wyzwaniami.

  • 2

    Trening umiejętności

    Treści bajek terapeutycznych zachęcają do działania i uruchamiania nowych zdolności u dziecka – zarówno w sferze emocji, jak i szeroko pojmowanych kompetencji społecznych.

  • 3

    Budowanie relacji

    Mowa nie tylko o relacji między dzieckiem a bajkoterapeutą, lecz także o relacji z samym sobą – o akceptacji, wzmacnianiu poczucia własnej wartości oraz budowaniu wiary we własną moc sprawczą i talenty.

  • 4

    Terapia

    Wsparcie dla dziecka znajdującego się pod wpływem silnego lęku, strachu czy smutku pozwala oswoić te emocje, wyrazić je oraz znaleźć sposób na przyjrzenie się trudnej sytuacji i poszukanie rozwiązania odpowiedniego dla dziecka.

  • Jakie mechanizmy psychologiczne uruchamiane są dzięki bajkoterapii?

  • Naśladownictwo

    Najsilniejszy proces zachodzący podczas bajkoterapii. Dziecko poprzez naśladowanie głównego bohatera przyjmuje jego wzorce zachowań, komunikacji i sposobu myślenia. Zadaniem rodzica czy opiekuna jest wskazywanie tych mechanizmów działania i postaw, które będą sprzyjały rozwojowi dziecka oraz wesprą jego socjalizację.

  • Odwrażliwianie

    Oswajanie trudnej emocji lub sytuacji poprzez opisaną w bajce historię. Dziecko, pozostając w bezpiecznej przestrzeni z bliską osobą, dzięki bajce ma szansę spojrzeć w nieco inny sposób na sytuację wywołującą lęk. Wielokrotne powtarzanie historii zmniejsza emocjonalne oddziaływanie stresogennego bodźca.

  • Racjonalizacja

    Pokazywanie dziecku poprzez treść bajki czynników lękotwórczych w celu ułatwienia mu zrozumienia sytuacji lub stanu, w którym się znajduje. Ponadto dziecko ma szansę zobaczyć, że nie jest ze swoimi lękami samo, a bohaterowie bajki również mierzą się z różnymi emocjami, takimi jak lęk czy smutek.

  • Konkretyzowanie

    Treści bajek dostarczają dziecku informacji o tym, jak nazwać emocje czy stany emocjonalne, którym stawia czoła. Pozwalają na lepszy wgląd w siebie i dają narzędzia do opisania tego, co się dzieje. Wzbogacają język emocji dziecka oraz rozwijają umiejętność nazywania sytuacji, w których dziecko może się znajdować.

  • Rozwijanie empatii

    Poznanie bohaterów bajek i przeżywanie wraz z nimi ich przygód mają na celu zachęcenie dziecka do współodczuwania ich emocji. Działa tu również mechanizm decentracji, który ma zachęcać do rozwijania umiejętności wyobrażania sobie przedmiotów czy sytuacji z punktu widzenia osoby towarzyszącej nam w rozmowie lub siedzącej naprzeciwko.

Sięgnij po jedną z naszych bajek edukacyjnych i buduj relację 
z dzieckiem za pomocą sprawdzonego narzędzia

7-10

lat

Boa dusi kiedy musi

Boa dusi kiedy musi

Gdy nauka obsługi komputera zamienia się w katastrofę, Ula i Stefan zaprzęgają internet do pomocy w ratowaniu szkolnego kiermaszu.

13-16

lat

Czasem idzie się przed sobą

Czasem idzie się przed sobą

Gdy tajemnicza tabliczka zagraża szkole, Antek, Witek i Patrycja wykorzystują swoje różnorodne talenty, aby uratować liceum.

7-9

lat

Czyje są te śmieci

Czyje są te śmieci

Kuna Iza uczy się, kto tak naprawdę jest śmieciarzem, jednocześnie ratując dolinę przed powodzią.

7-9

lat

Dobre rady na odpady

Dobre rady na odpady

Porzucone warzywa, konkurs na jesiennym jarmarku i dobre rady na odpady. Czy króliczki znajdą rozwiazanie wszystkich swoich problemów?

7-9

lat

Gdzie jest Kuki?

Gdzie jest Kuki?

Zuzia poszukuje oddanej do ośrodka uchodźców zabawki, co doprowadza do kontliktów w klasie.

5-10

lat

Góry nadziei

Góry nadziei

Jeżynka Marysia z pomocą Jelonka Jana i przyjaciół pokonuje wiele przeszkód na drodze do zdrowia

7-9

lat

Jak grają najlepsi

Jak grają najlepsi

Marek uczy się, jak grają najlepsi od Moniki - świetnej piłkarki z niepełnosprawnością.

7-9

lat

Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali

Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali

Pola i Kuba próbują uratować Kraków przed współczesną wersją legendarnego potwora. Czy uda im się ocalić miasto od smogu?

9-12

lat

Kosmos i Malina

Kosmos i Malina

Malina i Jagoda przywracają smak i radość w swojej szkole za pomocą nowych technologii.

7-9

lat

Leśna Paczka

Leśna Paczka

Puchacz Edek lubi być sam... ale czasem chciałby porobić coś z innymi. Czy uda mu się pokonać nieporozumienia i zdobyć przyjaciół?

7-9

lat

Magiczny dom

Magiczny dom

Puchacz Edek lubi być sam... ale czasem chciałby porobić coś z innymi. Czy uda mu się pokonać nieporozumienia i zdobyć przyjaciół?

4-7

lat

Myszka Marcelina

Myszka Marcelina

Lekarze robią wszystko, aby magiczny nektar pozwolił chorej Marcelince wrócić do zdrowia. Czy myszka Marcelinka uwierzy w swoje siły?

7-9

lat

Na zdrowie!

Na zdrowie!

Słoń i przyjaciele uczą się, czym jest zdrowie i dlaczego warto budować nawyki, które pomogą nam je utrzymać.

7-10

lat

Najlepszy przyjaciel

Najlepszy przyjaciel

Taras odkrywa, że Zuzia zabrała przytulankę, która podarował mu tata przed wyjazdem z Ukrainy.

Zobacz wszystkie