
Na zdrowie!
Praca domowa na wakacje okazuje się nie być najgorszym pomysłem, gdy Słoń i przyjaciele odkrywają, jakie zdrowe nawyki są najlepsze dla każdego z nich. Bajka edukacyjna "Na zdrowie" pozwoli Wam porozmawiać o tym, dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna i dlaczego prowadzenie zdrowego trybu życia nie dla każdego znaczy dokładnie to samo.
Autor/ka: Zofia Karaszewska i Sylwia Stano | Ilustracje: Patrycja Bryszewska-Stępień Zofia Karaszewska i Sylwia Stano | Autor/ka artykułu eksperckiego: dr n. społ. Marzena Sekuła
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak rozmawiać z dzieckiem o tym, czym jest zdrowie i dlaczego warto o nie dbać między innymi poprzez aktywność fizyczną.
Artykuł ekspercki o aktywności fizycznej
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Na zdrowie!
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i Grupę LUX MED oraz wyzwania Healthy Cities. Dowiedz się więcej o inicjatywie i dołącz do wyzwania. https://www.luxmed.pl/o-nas/dzialania-spoleczne/healthy-cities Wspólnie wspieramy 3. i 4. Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Zofia Karaszewska
Mama i joginka. Dziennikarka i scenarzystka. Współautorka książek
Mama i joginka. Dziennikarka i scenarzystka. Współautorka książki „Ada, to wypada!” i „Pod podszewką”. Współpracuje z Fundacją Kosmos. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj, zobacz więcej!” i „Czytam sobie”. Przewodnicząca Warszawskiego Koła Biblioterapeutycznego. Umieszczona przez miesięcznik „Brief” w rankingu „50 najbardziej kreatywnych postaci w polskim biznesie”.
-
Sylwia Stano
Kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa
Kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”. Autorka książek „Opera na trzy śmierci” oraz „Oto jest Kaśka” i współautorka książek „Ada, to wypada”, „Pod podszewką” oraz kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej”. Przewodniczka po Kampinoskim Parku Narodowym. Prowadzi wycieczki jako „Lipa warszawska”.
-
Patrycja Bryszewska-Stępień
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej pracy poprzez twórcze działania artystyczne pragnie szerzyć wiedzę na temat sztuki, głębszego doświadczania oraz emocji. Od kilku miesięcy związana z fundacją Zaczytani.org – w ramach współpracy wykonała ilustracje bajek „Na zdrowie!” oraz „Żółta czapka”, a także prowadzi warsztaty edukatorskie z bajkoterapii, czerpiąc ze swoich umiejętności trenerskich i wiedzy z zakresu arteterapii.
-
dr n. społ. Marzena Sekuła
Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, fizjoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, fizjoterapeuta. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego. Certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny (nr certyfikatu 1638). W roku 2023 r. obroniła pracę doktorską z dyscypliny psychologia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Od 2017 roku jest pracownikiem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Współpracuje także m.in.: z Narodowym Funduszem Zdrowia, Naczelną Izbą Lekarska, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem SWPS, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia dla psychologów, lekarzy, dietetyków i pacjentów. Autorka i współautorka publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z obszaru psychologii zdrowia. Ostatnio na rynku wydawniczym ukazała się jej książka „Jak współcześnie (Ty)jemy? Psychologiczne aspekty otyłości”. Propagatorka zdrowego stylu życia, współprowadząca serial telewizyjny „Moje życie XXL” poświęcony chirurgicznemu leczeniu otyłości. Czynny uczestnik konferencji naukowych i szkoleniowych o tematyce zdrowia oraz członek PTLO i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB).
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy z Grupy LUX MED, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Justyna Sobótka, Tomasz Przyłucki, Grzegorz Szczepanik, Joanna Felczak, Ewelina Adamska, Weronika Wetoszka-Suska, Karolina Kaczyńska, Katarzyna Tajerkauf, Mariusz Żardecki, Anna Łańczak