


Nie jestem ze szkła
Wydawać by się mogło, że wycieczka rowerowa z piknikiem to idealny sposób na spędzenie sobotniego popołudnia, jednak nie dla każdego. Janek o wiele bardziej wolałby spędzić ten dzień w zaciszu swojego własnego, bezpiecznego pokoju. Ma nawet plan, jak tego dokonać, tylko… Tata chyba domyślił się, o co chodzi. Czy rozmowa z tatą i sen o cząstkach czynnika krzepnięcia sprawią, że zmieni zdanie? Czy wentyl koła rowerowego się odnajdzie, a Janek odważy się postawić koledze? Bajka edukacyjna „Nie jestem ze szkła” to doskonały pretekst do rozmowy o tym, co dzieje się w naszym ciele podczas skaleczenia, czym jest hemofilia i jak przełamywać lęki dotyczące wyzwań związanych z życiem z chorobą przewlekłą.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Autor/ka ilustracji Adam Fatyga oraz Emilia Klajn | Autor/ka artykułu eksperckiego dr n. med. Irena Woźnica-Karczmarz | Konsultacja merytoryczna bajki prof. dr hab. n. med. Tomasz Urasiński
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Cel publikacji to obniżenie lęku związanego z doświadczaniem choroby przewlekłej oraz edukacja w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji.
Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak w praktyczny sposób pomagać dzieciom rozwijać empatię i rozmawiać z nimi o wyzwaniach związanych z życiem z chorobą przewlekłą.
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj


Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org oraz organizatora kampanii „Jeden krok. Wielkie możliwości” – firmę Roche Polska. Kampania edukacyjna „Jeden krok. Wielkie możliwości” to inicjatywa na rzecz poprawy opieki nad osobami chorującymi na hemofilię. Organizatorzy kampanii wierzą, że poprzez edukację społeczeństwa na temat choroby, jej powikłań oraz leczenia poprawią komfort życia chorych. W ramach kampanii powstała platforma www.krokdlahemofilii.pl, na której znajdują się materiały edukacyjne przeznaczone dla pacjentów i ich rodzin, lekarzy oraz ratowników medycznych. Wierzymy, że niniejsza publikacja doskonale wpisuje się w misję kampanii, a bajka „Nie jestem ze szkła” pomoże Wam rozpocząć rozmowę o trudnych doświadczeniach małych pacjentów związanych z chorowaniem na hemofilię.



Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
dr n. med. Irena Woźnica-Karczmarz
Ekspertka w dziedzinie hematologii dziecięcej
Doświadczona pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy, a także specjalistka transfuzjologii klinicznej. Już od ponad 27 lat jest związana z Kliniką Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, gdzie z zaangażowaniem leczy najmłodszych pacjentów. Od ponad dekady szczególną uwagę poświęca dzieciom z zaburzeniami krzepnięcia krwi, takimi jak hemofilia, zakrzepica czy trombofilia. Obecnie prowadzi konsultacje w Poradni Hematologicznej, oferując specjalistyczną diagnostykę i indywidualne podejście do leczenia chorób układu krwiotwórczego. Dzięki swojej wiedzy i empatii dr Woźnica-Karczmarz jest cenioną ekspertką, która pomaga zarówno dzieciom, jak i ich bliskim lepiej zrozumieć choroby krwi oraz ich wpływ na funkcjonowanie małego pacjenta w codziennym życiu.
-
prof. dr hab. n. med. Tomasz Urasiński
Kierownik Kliniki Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej USK 1 PUM w Szczecinie
kierownik Kliniki Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej Samodzielnego Szpitala Publicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie