Eksperci i Ambasadorzy
Działania Fundacji Zaczytani.org są wspierane przez osoby znane ze świata mediów, kultury, sztuki i literatury. Dzięki stale pielęgnowanym relacjom możemy wspólnie realizować nietuzinkowe działania promocyjne.
Eksperci

Agnieszka Machnicka
Współzałożycielka Zaczytani.org, bajkoedukatorka, trenerka, Kobieta Sukcesu Mazowsza 2019. Od 10 lat zarządza projektami i kieruje zespołami, absolwentka studiów podyplomowych z holistycznego zarządzania kapitałem ludzkim i Studium Integralnego Trenerów opartych na empatii. Mama Stasia.

Olena Masyk
Psycholog, terapeuta traumy. Ukończyła psychologię w specjalizacji klinicznej na uczelni Inter-Regional Academy of Personnel Management. Na co dzień pracuje z dorosłymi i dziećmi, prowadząc psychoterapię krótko- i długoterminową. W pracy korzysta z technik psychoterapii poznawczo-behawioralnej, terapii EMDR oraz terapii rodzinno-systemowej. W niniejszej edukacyjnym Fundacji Zaczytani.org podzieliła się swoją wiedzą ekspercką, opisując wyzwania w integracji społecznej ukraińskich dzieci w polskich szkołach.

Agnieszka Wachnicka
Ekonomistka, ekspertka rynku finansowego, specjalizująca się w obszarze bankowości, rynku pożyczkowego i usług płatniczych. Szczególnie bliska jest jej tematyka ochrony konsumenta na rynku usług finansowych. Od wielu lat angażuje się we wszelkie inicjatywy mające na celu zwiększanie świadomości ekonomicznej społeczeństwa, w szczególności w zakresie promowania kultury odpowiedzialnego pożyczania i planowania swoich finansów. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w instytucjach administracji publicznej – Ministerstwie Finansów i Biurze Rzecznika Finansowego. Przez ostatnie 5 lat była prezesem Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, której jednym z filarów działalności jest edukacja finansowa.

dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Dr hab. prof. UAM, pedagożka, socjolożka, edukatorka prorównościowa, pracuje w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierowniczka, badaczka i konsultantka projektów dotyczących edukacji, socjalizacji, dyskryminacji i przemocy motywowanej stereotypami w różnych obszarach życia społecznego oraz studiów nad historią kobiet. Autorka i współautorka publikacji naukowych, a także popularnonaukowych artykułów, materiałów edukacyjnych, szkoleniowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Magdalena Sękowska
Psycholog, psychoterapeutka, dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu. Prowadzi systemową psychoterapię rodzin, jest psychoterapeutką par wykorzystując Terapię Skoncentrowaną na Emocjach oraz analizę skryptów międzypokoleniowych. Prowadzi też konsultacje seksuologiczne dla par. Jest autorką metody obserwacji komunikacji dzieci i rodziców w warunkach naturalnych – w domu. Pracuje także jako konsultantka zarządzania prowadząc w firmach diagnozy kultury organizacyjnej oraz wspierając zarządy w przeprowadzaniu zespołów przez zmiany.

Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.

Aleksandra Surdykowska
Menedżerka ds. PR i Marketingu w Stena Recycling. Na co dzień zarządza obszarem ESG i komunikacją marketingową firmy Stena Recycling, jest aktywnym członkiem zespołu Corporate Sustainability na poziomie Grupy Stena Metall. Swoją pasję dotyczącą zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej wyraża poprzez współtworzenie m.in. Koalicji na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego RECONOMY – pierwszej na rynku inicjatywy budującej świadomość nt. GOZ czy projektu GOZ 2030. Inicjatorka pierwszego w Polsce konkursu Stena Circular Economy Award Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który ma na celu wyłonienie efektywnych rozwiązań oraz kreatywnych koncepcji związanych z gospodarką cyrkularną. Promotorka wielu badań i raportów w tym obszarze m.in. Circular Voice „Opinie konsumentów” czy „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne” współtworzone wraz z Polityką Insight. Absolwentka socjologii oraz studiów podyplomowych „CSR Strategia Odpowiedzialnego Biznesu”.

Anna Zielińska-Fedoruk
Herstoryczka, archiwistka społeczna i edukatorka. Absolwentka archeologii, historii i archiwistyki na UMK w Toruniu. Pracowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności, a obecnie w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Od 2012 roku działa w grupie Metropolitanka, tworząc trasy herstoryczne po Gdańsku. Autorka programów edukacyjnych, biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza oraz współtwórczyni podcastów i warsztatów archiwalno-herstorycznych. Współorganizowała pierwszy Festiwal Gdańskich Herstorii (2024) i doprowadziła do powstania muralu upamiętniającego Irenę Nadolną-Szatyłowską, pierwszą na świecie kobietę -sędzię żużlową. Nominowana do gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza (2024).

Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.

dr hab. Jolanta Marszałek
Wykładowczyni i badaczka akademicka. Piastuje stanowisko Prodziekanki ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Prowadzi badania w obszarze sportu niepełnosprawnych, przede wszystkim w koszykówce na wózkach i piłce siatkowej na siedząco. Interesuje się problemem klasyfikacji sportowej w sporcie paraolimpijskim.

dr n med. Agata Dutkiewicz
Dr nauk medycznych, dietetyk kliniczny, psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta w nurcie integracyjnym. Jest wykładowcą akademickim i szkoleniowcem, prelegentką na licznych konferencjach o tematyce dietetycznej i psychologicznej, a także autorką publikacji. Naukowo zajmuje się problematyką zaburzeń odżywiania, psychologicznych czynników kształtujących postawy żywieniowe oraz postawy wobec ciała, nutripsychiatrią oraz zagadnieniami z zakresu psychofizjologii. Prowadzi również działalność edukacyjną w mediach społecznościowych (@centrumpsychodietetyki).

dr n. społ. Marzena Sekuła
Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, fizjoterapeuta. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego. Certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny (nr certyfikatu 1638). W roku 2023 r. obroniła pracę doktorską z dyscypliny psychologia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Od 2017 roku jest pracownikiem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Współpracuje także m.in.: z Narodowym Funduszem Zdrowia, Naczelną Izbą Lekarska, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem SWPS, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia dla psychologów, lekarzy, dietetyków i pacjentów. Autorka i współautorka publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z obszaru psychologii zdrowia. Ostatnio na rynku wydawniczym ukazała się jej książka „Jak współcześnie (Ty)jemy? Psychologiczne aspekty otyłości”. Propagatorka zdrowego stylu życia, współprowadząca serial telewizyjny „Moje życie XXL” poświęcony chirurgicznemu leczeniu otyłości. Czynny uczestnik konferencji naukowych i szkoleniowych o tematyce zdrowia oraz członek PTLO i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB).

Karolina Malinowska
Psycholożka specjalizująca się w poradnictwie. Prowadzi prywatną praktykę. Dziennikarka. Matka trzech synów. Żona. W ramach współpracy z Fundacją Zaczytani.org napisała artykuł ekspercki o poczuciu własnej wartości, a także użyczyła swojego głosu podczas nagrania audiobooka.

Katarzyna Ryrych
Autorka, tłumaczka, biblioterapeutka. Wielokrotnie nagradzana za książki dla młodego czytelnika. Prywatnie – matka dwóch dorosłych Synów, opiekunka dwóch kotów i dwóch psów, towarzyszka chimerycznego Artysty, zakochana w przyrodzie, ceniąca sobie spokój i życie z dala od miejskiego zgiełku. Życiowe motto – jeśli nie wiesz, co robić, po prostu zatrzymaj się i oddychaj.

Literaccy
Małgorzata i Daniel Grupa, twórcy kanały „Literaccy”, rodzice „zaksiążkowanych”, miłośnicy dobrej literatury, muzyki, podróży i psychologii. Swoją działalność w internecie rozpoczęli w czasie pandemii i trwa ona do dziś. Postanowili wesprzeć Fundację Zaczytani.org, użyczając swoich głosów do części eksperckiej niniejszej publikacji.

Małgorzata Małyska
Ekspert w zakresie nauczania języka polskiego i kultury polskiej za granicą. Autorka książek do nauczania języka i kultury polskiej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz licznych artykułów i opracowań metodycznych. Współautorka podstawy programowej kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym. Ekspert Instytutu Książki. Kierownik Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. M.M. Kolbego.

Małgorzata Wróblewska
Ekspert w zakresie nauczania języka polskiego i kultury polskiej za granicą. Współautorka podstawy programowej kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym. Autorka wielu opracowań dydaktycznych. Specjalista w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. M.M. Kolbego.

Marcin Mortka
Pisarz literatury dziecięcej oraz fantasy, a także tłumacz i lektor. Prowadzi Szkołę Językową „Willows” zapewniającą kursy z języka norweskiego oraz angielskiego. W swoim dorobku artystycznym ma wiele powieści dla dorosłych i młodzieży, a także zbiory opowiadań oraz artykuły poświęcone tematyce RPG. “Góry nadziei” to pierwsza bajka, którą napisał dla Fundacji Zaczytani.org, w której w malowniczy sposób opisuje proces rekonwalescencji wśród najmłodszych.

Max Skorvider
Dr hab., grafik, ilustrator, plakacista. Zajmuje się komiksem oraz ilustracją prasową (na stałe współpracuje z tygodnikiem Polityka oraz Kulturą Liberalną). Pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie wykłada w IV Pracowni Grafiki – Litografia, oraz prowadzi VII Pracownię Grafiki – Komiks i Powieść Graficzna. Nagradzany na licznych konkursach, przeglądach grafiki, plakatu ilustracji w kraju i na świecie. Jego prace prezentowane były m.in. w Meksyku, Chinach, Stanach Zjednoczonych, w Ekwadorze, Boliwii, Francji, Szkocji, Japonii. Kurator wystaw plakatu polskiego w Hongkongu (Galeria PMQ). W 2021 roku nagrodzony wyróżnieniem graficznym w konkursie na Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodą Edytorską Dobre Strony, Wrocławskich Targów dobrych Książek za powieść Graficzną „O choroba”- napisaną przez Bogusia Janiszewskiego. Jest autorem ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży z serii „To o czym dorośli ci nie mówią”. Na stałe współpracuje z Wydawnictwami Publicat, Agora i Albus.

Nina Grzymała
Samorzecznik z EY. Konsultant w dziale cyberbezpieczeństwa EY Polska. Jako samorzecznik wspiera program Neurodiversity Center of Excellence, którego celem jest wspieranie i zatrudnianie osób neuroatypowych jako pełnoprawnych pracowników. Jest w trakcie studiów Cyberbezpieczeństwo na AEH. Oprócz nowych technologii, Ninę interesuje historia, literatura science-fiction i fantasy.

Patrycja Bryszewska-Stępień
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej pracy poprzez twórcze działania artystyczne pragnie szerzyć wiedzę na temat sztuki, głębszego doświadczania oraz emocji. Od kilku miesięcy związana z fundacją Zaczytani.org – w ramach współpracy wykonała ilustracje bajek „Na zdrowie!” oraz „Żółta czapka”, a także prowadzi warsztaty edukatorskie z bajkoterapii, czerpiąc ze swoich umiejętności trenerskich i wiedzy z zakresu arteterapii.

prof. dr hab. Bartosz Molik
Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jest wykładowcą, badaczem akademickim i fizjoterapeutą, w przeszłości był także trenerem koszykówki II klasy. Autor ponad 200 pozycji naukowych. Uczestnik ponad 180 konferencji naukowych. Podejmuje głównie problematykę sportu niepełnosprawnych, w tym oceny sprawności i wydolności fizycznej osób z niepełnosprawnością.

Sylwia Majcher
Edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku”. Regularnie opowiada o niemarnowaniu jedzenia, ochronie środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów w prasie, radiu i telewizji, a także prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce zero-waste.

Sylwia Stano
Kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”. Autorka książek „Opera na trzy śmierci” oraz „Oto jest Kaśka” i współautorka książek „Ada, to wypada”, „Pod podszewką” oraz kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej”. Przewodniczka po Kampinoskim Parku Narodowym. Prowadzi wycieczki jako „Lipa warszawska”.

Tomasz Michałowicz
Współzałożyciel, prezes i siła napędowa Fundacji JiM, tworzącej lepszy świat dla osób neuroróżnorodnych, niegdyś reporter „Gazety Wyborczej”, obecnie menedżer. Studiował w Wyższej Szkole Biznesu w Chambéry (Francja). Ukończył również polsko-amerykański program MBA na Uniwersytecie Warszawskim. Dumny ADHD-owiec, fan inkluzywności. Pomysłodawca dorocznej międzynarodowej konferencji NeuroShow.

Wiktor Niedzicki
Dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk. Autor ponad 900 popularnych programów telewizyjnych o nauce. Przez ponad 25 lat wykładowca na Politechnice Warszawskiej. Były pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Opublikował kilkadziesiąt artykułów na tematy naukowe w najpoważniejszych polskich czasopismach oraz wiele tekstów na temat mediów. Jest autorem książek „Sekrety prezentacji nauki”, „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”, „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”, „Jak sprzedać naukę?”, „Dobrze zaprezentuj swoją pracę” i z Natalią Osicą „Sztuka promocji nauki”. Autor znanych programów telewizyjnych: „Laboratorium”- 25 lat na antenie TVP1 i ponad 500 wydań,. Filmy o nauce polskiej, o podróżach oraz wiele innych. Autor setek programów radiowych.

Zbigniew Brzeziński
Autor opowiadań fantasy i S-F. Wydał zbiory: „Drolerie” i „Świadomość wieczności”. Publikował m.in. w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” i Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor” oraz antologiach „Tak widzę świat, tak go czuję. Rzeczywistość w obliczu zagrożenia” i „Takie rzeczy tylko w Kielcach. Śladem opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Jest autorem zbioru opowiadań „Sobierad – chłopiec na początku drogi” przeznaczonego do prowadzenia zajęć z preorientacji zawodowej dla uczniów szkół podstawowych i polecanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Od 2014 roku publikuje na portalu Fantastyka.PL pod pseudonimem Wilk który jest.

Zofia Karaszewska
Mama i joginka. Dziennikarka i scenarzystka. Współautorka książki „Ada, to wypada!” i „Pod podszewką”. Współpracuje z Fundacją Kosmos. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj, zobacz więcej!” i „Czytam sobie”. Przewodnicząca Warszawskiego Koła Biblioterapeutycznego. Umieszczona przez miesięcznik „Brief” w rankingu „50 najbardziej kreatywnych postaci w polskim biznesie”.
Współpraca: dr nauk med. Marta Pawełczak-Szastok, Izabela Guzek, Justyna Frydrych, Maciej Starzyński, Marta Rusek
Ambasadorzy

Katarzyna Pakosińska
Aktorka, artystka kabaretowa

Michał Rusinek
Literaturoznawca, autor

Monika Mrozowska
Aktorka

Mateusz Damięcki
Aktor

Mikołaj Roznerski
Aktor

Agnieszka Sienkiewicz-Gauer
Aktorka

Aleksander Mikołajczak
Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współtwórca projektu Mam Teatr, przyjaciel Fundacji Zaczytani.org. To właśnie jego głos można usłyszeć w audiobooku bajki “Kosmos i malina” jako narratora opowiadanej historii.

Bartek Jędrzejak
Prezenter TVN

Grażyna Wolszczak
Aktorka

Joanna Jabłczyńska
Aktorka

Julia Kamińska
Aktorka

Katarzyna Ankudowicz
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Postanowiła wesprzeć Fundację Zaczytani.org w roli Zaczytanego Ambasadora, użyczając swojego głosu do audiobooka bajki o edukacji finansowej „Pieniądze nie rosną na drzewach”.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Dietetyczka

Marzanna Graff
Pisarka, aktorka, autorka tekstów piosenek i spektakli teatralnych. Współtwórczyni projektu Mam Teatr. Jako scenarzystka i aktorka związana jest także z teatrami takimi jak Capitol czy Towarzystwo Teatrum. Przyjaciółka Fundacji Zaczytani.org. To właśnie jej głos można usłyszeć w audiobooku bajki jako lektorki wstępu do bajkoterapii.

Paulina Holtz
Aktorka