Bajki edukacyjne

Magia bajek edukacyjnych opiera się przede wszystkim na mądrej edukacji dzieci i dorosłych działającej za pomocą metafory bajki. Przy wspólnym śmiechu i zabawie zarówno starsi, jak i młodsi uczą się najbardziej potrzebnych kompetencji i postaw odpowiadających na wyzwania współczesnego świata, poznają się lepiej i budują głęboką relację – a to wszystko dzięki książce!

Książka jest tylko początkiem

Książka w naszej kampanii edukacyjnej to nie tylko opowieść – to skuteczne narzędzie do edukacji międzypokoleniowej, składające się z:

• bajki psychoedukacyjnej,

• części merytorycznej zawierającej:

- wstęp do bajkoterapii

- gotowy scenariusz do przeprowadzenia zajęć w grupie

- gotowy scenariusz dla rodzica/opiekuna do przeprowadzenia bajkoterapii indywidualnej

• materiału eksperckiego.

Wszystkie materiały przygotowujemy w formie darmowego ebooka i audiobooka, które można pobrać bezpośrednio z naszej strony.

Czytaj, rozmawiaj, baw się

Bajka edukacyjna to przede wszystkim pretekst do rozmowy, nauki empatii i budowania trwałej relacji z dzieckiem, ale to także po prostu dobra zabawa. Treść opowiadanej historii stanowi punkt wyjścia do omawiania ważnych tematów za pomocą metafory bajki w sposób, który dla dziecka jest najbardziej naturalny i bezpieczny. Poprzez wspólne czytanie, rozmowę i ćwiczenia opiekun buduje przestrzeń, w której dziecko otrzymuje pomoc w identyfikacji i nazywaniu emocji. Pozostając w metaforze, może odnosić się do własnych przeżyć podczas komentowania zachowań i postaw postaci w bajce, co daje opiekunowi unikalną możliwość zajrzenia do wewnętrznego świata dziecięcego umysłu.

Bajkoterapia – to działa i mamy na to badania!

Bajki psychoedukacyjne powstają zgodnie z metodą bajkoterapii stworzonej na podstawie teorii Bruno Bettelheima, rozważań o metaforze Joshepa Campella, opracowań dr Marii Molickiej i podstaw storytellingu. Bajki oddziałują za pomocą procesów psychologicznych takich jak naśladowanie, redukcja lęku, konkretyzowanie, racjonalizowanie czy nauka empatii.

Edukacja poprzez bajkę to możliwość wpływania na postawy i zachowania na trzech poziomach:

1. nauka dla dziecka

2. zmiana postaw społecznych

3. rozwój dla dorosłego 

Wychodzimy  z założenia, że uczenie dzieci odpowiednich postaw jest niemożliwe bez wcześniejszej edukacji rodziców i opiekunów, dlatego nasze publikacje składają się z trzech części. Pierwsza z nich, bajka, opowiada historię dotykającą wybranego problemu społecznego. Druga, część merytoryczna, pozwala opiekunowi zapoznać się z procesem bajkoterapii oraz zawiera zestaw gotowych scenariuszy do poprowadzenia zajęć bajkoterapeutycznych. Trzecia, artykuł ekspercki, stanowi opracowanie danego problemu społecznego. Zawiera wiedzę dla dorosłych wzbogaconą o słownik pojęć i praktyczne przykłady, które pomogą przekazać najmłodszym ważne dla nas wartości.

Bajki edukacyjne na kanałach podcastowych

Spotify - https://open.spotify.com/show/1S19eiDsR96DBPhOsAicxe

Apple Podcasts - https://podcasts.apple.com/us/podcast/bajki-i-opowiadania-edukacyjne-fundacji-zaczytani-org/id1750585760

Amazon Music - https://music.amazon.com/podcasts/1a3a5482-1357-4ebd-beaa-d5024dc626d1

Castbox - https://castbox.fm/ch/6179992

Pocket Casts - https://pca.st/pm3ly3bu

Overcast - https://overcast.fm/ (dostęp tylko na mobile, wpisz Zaczytani do wyszukiwarki)

Pobierz nasze materiały edukacyjne

"Żółta czapka"

„Zółta czapka" to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, która ma za zadanie pomóc najmłodszym w budowaniu poczucia własnej wartości.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom edukację emocjonalną dzieci.

Autorka bajki: Katarzyna Ryrych
Ilustracje do bajki: Patrycja Bryszewska
Opracowanie części eksperckiej: Karolina Malinowska - psycholożka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Na zdrowie"

„Na zdrowie!” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, która ma za zadanie zachęcić dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o kondycję.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom przekazanie dzieciom, że ich zdrowie i przyszłość zależy od nich.

Autorki bajki: Sylwia Stano i Zofia Karaszewska
Ilustracje do bajki: Patrycja Bryszewska
Opracowanie części eksperckiej: dr n. społ. Marzena Sekuła psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, fizjoterapeutka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Siła rozumu"

„Siła rozumu” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, która ma za zadanie pomóc najmłodszym zrozumieć nauki ścisłe, zachęcić je do eksperymentowania oraz oswoić ich lęk przed popełnianiem błędów.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom przekazanie dzieciom, że warto próbować nowych rzeczy.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Wiktor Niedzicki dziennikarz radiowy i telewizyjny, fizyk
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Czyje są te śmieci?"

„Czyje są te śmieci” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, która ma za zadanie pomóc najmłodszym zrozumieć, po co segregujemy odpady.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom przekazanie dzieciom, że odpady to wartość i zasób powracający do nas po odpowiednim przetworzeniu.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Aleksandra Surdykowska Menadżerka ds. PR i Marketingu w Stena Recycling
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali"

„Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, której cele to zaznajomienie najmłodszych z kulturą polską i Krakowem, wspieranie ich w nauce języka polskiego oraz edukacja w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak w praktyczny sposób pomagać dzieciom rozwijać empatię oraz postawę otwartości na współpracę z drugą osobą.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Magdalena Sękowska psycholożka, psychoterapeutka, dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Jak grają najlepsi"

Bajka, która rzuca światło na codzienne wyzwania dzieci z niepełnosprawnościami. „Jak grają najlepsi” to niezwykła opowieść, dedykowana dzieciom w wieku 7–9 lat. Jej celem jest podnoszenie świadomości dotyczącej potrzeby włączania osób z niepełnosprawnościami do świata sportu. Bajka nie tylko inspiruje do aktywności fizycznej, lecz także skłania najmłodszych do refleksji nad różnorodnością i akceptacją.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Max Skovider
Opracowanie części eksperckiej: prof. dr hab. Bartosz Molik oraz dr hab. Jolanta Marszałek
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Pożyteczna przygoda"

Bajka wspierająca dzieci w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem oraz edukująca w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji. Bajką odpowiadamy na problem społeczny jakim jest brak zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o uważności w jedzeniu.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: dr n med. Agata Dutkiewicz
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Leśna Paczka"

Bajka pomagająca w identyfikowaniu przeżywanych emocji oraz w zrozumieniu samych siebie i innych, co pomaga budować relacje z poszanowaniem własnych i cudzych granic. Bajką odpowiadamy na problem społeczny jakim jest poczucie osamotnienie, które coraz częściej towarzyszy dzieciom w relacjach z rodzicami i rówieśnikami.

Data premiery bajki nie jest przypadkowa, ponieważ temat poczucia osamotnienie wśród dzieci, który poruszamy w tej pozycji, ściśle wiąże się ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, a 10 października obchodzimy Dzień Zdrowia Psychicznego. Liczymy, że pozycja ta pomoże rodzicom zgłębić temat edukacji emocjonalnej.

Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o emocjach i relacjach.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Magdalena Sękowska – psycholożka i dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Magiczny Dom"

Bajka edukacyjna wspierająca rozwój emocjonalny dziecka. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-9 lat, a jej celem jest pokazanie dzieciom i ich rodzicom dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna.

„Magiczny dom” to opowieść, która edukuje najmłodszych w zakresie rozpoznawania i nazywania emocji, a także oswaja dzieci z procesem zmiany i związanym z nią stresem.

Książka wzbogacona jest o pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać ją do przeprowadzenia specjalnych lekcji i wspólnego odkrywania emocji.

Publikacja zawiera również scenariusze do bajkoterapii, które pomogą każdemu rodzicowi w rozmowie z dzieckiem o bajce i o emocjach.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Kosmos i Malina"

Bajka edukacyjna inspirująca dziewczynki do zainteresowania się światem nowych technologii i budująca ich pewność siebie. Pozycja przeznaczona jest dla dziewczynek w wieku 9-12 lat, a jej celem jest zachęcenie ich do obejmowania ról przywódczych w branżach IT.

„Kosmos i malina” to opowieść o świecie, w którym bycie zachowawczym uznawane jest za bezpieczne i bardzo pożądane. O tym jak walczyć o swoje marzenia i co w przyszłości mogą przynieść przygody, na które się zdecydujemy. „..bo w bajkach dziewczynki nie zawsze lubią być grzeczne”.

Pozycją tą odpowiadamy na bardzo ważny problem marnowania talentów wśród dziewczynek i kobiet. Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o równości płci.

Autor bajki: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Pieniądze nie rosną na drzewach"

Bajka edukacyjna wspierająca edukację finansową dzieci. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-10 lat, a jej celem jest promowanie przedsiębiorczych postaw wśród najmłodszych.

„Pieniądze nie rosną na drzewach” to opowieść o rodzeństwie, które prezentuje zgoła odmienne podejście do finansów, oszczędzania i zarabiania pieniędzy.

Rozsądna siostra stara się pomóc bratu i przekonać go, że jej przedsiębiorcza postawa jest lepszym rozwiązaniem w gospodarowaniu kieszonkowym

To dzięki takiej postawie może ona spełniać swoje marzenia. Te małe, a w przyszłości te duże!

Czy jej się uda? Czy rodzeństwo znajdzie wspólny język? A co najważniejsze, czy „Pieniądze rosną na drzewach”?

Książka wzbogacona jest o scenariusz do Bajkoterapii oraz część merytoryczną, skierowaną do rodzica/opiekuna.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


„Góry Nadziei”

Bajka edukacyjna dla dzieci zmagających się z chorobą, której celem jest pomoc w przejściu tego trudnego okresu oraz zrozumieniu etapów procesu rekonwalescencji i konsekwencji, jakie niesie za sobą walka o zdrowie. Wędrówka po niebezpiecznych i wymagających górach, symbolizuje pobyt w szpitalu, badania i inne przykre rzeczy, z którymi wiąże się choroba małego dziecka.

Książka wzbogacona jest o scenariusz do Bajkoterapii oraz część merytoryczną, skierowaną do rodzica/opiekuna.

Autor bajki: Marcin Mortka
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


„Najlepszy Przyjaciel” „Gdzie jest Kuki”

Bajki polsko-ukraińskie, których celem jest pomóc najmłodszym lepiej się nawzajem rozumieć oraz porzucić powtarzane uprzedzenia i stereotypy.

  • “Najlepszy przyjaciel”, w której funkcję narratora pełni Taras - chłopiec z Ukrainy
  • “Gdzie jest Kuki?”, której główną bohaterką jest 9-letnia Zuzia - mała Polka

Ta sama historia opisana z dwóch różnych punktów widzenia. Oparta na spotkaniu młodych ludzi z różnych środowisk, z różnymi przemyśleniami i doświadczeniami.
Obie bajki zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Olena Masyk
Opieka merytoryczna: Paulina Godek


„Dobre rady na odpady”

Bajka edukacyjna w duchu zero waste przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10 lat, której celem jest promowanie idei niemarnowania żywności poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą dzieciom wywierać realny wpływ na ilość marnowanego jedzenia w domu.
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o edukacje dzieci z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie merytoryczne materiałów bajkoterapeutycznych: Paulina Godek
Opracowanie części eksperckiej: Sylwia Majcher
Koordynacja merytoryczna: Agnieszka Machnicka oraz Michał Jakub Stępień


„Myszka Marcelina” – bajka onkologiczna

Bajka terapeutyczna przeznaczona dla dzieci w wieku 4-7 lat chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów. Powstała po to, aby wspierać dzieci oraz ich najbliższych w trudnym czasie choroby. Bajkoterapia prowadzona na bazie książki ma na celu odwrażliwianie okoliczności związanych z chorobą nowotworową oraz wsparcie w przepracowywaniu emocji pojawiających się w okresie leczenia.

Bajka otrzymała pozytywną opinię Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

Autor bajki: Justyna Piecyk
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: dr nauk med. Marta Pawełczak-Szastok, Marta Rusek, Maciej Starzyński
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.


„Teraz mówi Tosia”

Bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę. Dodanie dziewczynkom odwagi i pewności siebie. Pokazanie dziewczynkom i chłopcom, że o byciu dobrym liderem nie decyduje płeć, a umiejętności, wiedza i kompetencje. Bajka podkreśla rolę dialogu i efektywnej komunikacji we współpracy oraz istotność wzajemnego szacunku i uznania dla cudzych umiejętności.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: Justyna Frydrych
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.


Bajki o nowych technologiach

Trzy bajki edukacyjne dla dzieci w wieku 7-10 lat, które mają jeden temat przewodni: NOWE TECHNOLOGIE. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Tak, tam też dotarły nowe technologie! Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Max Skorwider
Rok wydania: 2020

Partner programu edukacyjnego: Alior Bank.