Bajki edukacyjne

Magia bajek edukacyjnych opiera się przede wszystkim na mądrej edukacji dzieci i dorosłych działającej za pomocą metafory bajki. Przy wspólnym śmiechu i zabawie zarówno starsi, jak i młodsi uczą się najbardziej potrzebnych kompetencji i postaw odpowiadających na wyzwania współczesnego świata, poznają się lepiej i budują głęboką relację – a to wszystko dzięki książce!

Książka jest tylko początkiem

Książka w naszej kampanii edukacyjnej to nie tylko opowieść – to skuteczne narzędzie do edukacji międzypokoleniowej, składające się z:

• bajki psychoedukacyjnej,

• części merytorycznej zawierającej:

- wstęp do bajkoterapii

- gotowy scenariusz do przeprowadzenia zajęć w grupie

- gotowy scenariusz dla rodzica/opiekuna do przeprowadzenia bajkoterapii indywidualnej

• materiału eksperckiego.

Wszystkie materiały przygotowujemy w formie darmowego ebooka i audiobooka, które można pobrać bezpośrednio z naszej strony.

Czytaj, rozmawiaj, baw się

Bajka edukacyjna to przede wszystkim pretekst do rozmowy, nauki empatii i budowania trwałej relacji z dzieckiem, ale to także po prostu dobra zabawa. Treść opowiadanej historii stanowi punkt wyjścia do omawiania ważnych tematów za pomocą metafory bajki w sposób, który dla dziecka jest najbardziej naturalny i bezpieczny. Poprzez wspólne czytanie, rozmowę i ćwiczenia opiekun buduje przestrzeń, w której dziecko otrzymuje pomoc w identyfikacji i nazywaniu emocji. Pozostając w metaforze, może odnosić się do własnych przeżyć podczas komentowania zachowań i postaw postaci w bajce, co daje opiekunowi unikalną możliwość zajrzenia do wewnętrznego świata dziecięcego umysłu.

Bajkoterapia – to działa i mamy na to badania!

Bajki psychoedukacyjne powstają zgodnie z metodą bajkoterapii stworzonej na podstawie teorii Bruno Bettelheima, rozważań o metaforze Joshepa Campella, opracowań dr Marii Molickiej i podstaw storytellingu. Bajki oddziałują za pomocą procesów psychologicznych takich jak naśladowanie, redukcja lęku, konkretyzowanie, racjonalizowanie czy nauka empatii.

Edukacja poprzez bajkę to możliwość wpływania na postawy i zachowania na trzech poziomach:

1. nauka dla dziecka

2. zmiana postaw społecznych

3. rozwój dla dorosłego 

Wychodzimy  z założenia, że uczenie dzieci odpowiednich postaw jest niemożliwe bez wcześniejszej edukacji rodziców i opiekunów, dlatego nasze publikacje składają się z trzech części. Pierwsza z nich, bajka, opowiada historię dotykającą wybranego problemu społecznego. Druga, część merytoryczna, pozwala opiekunowi zapoznać się z procesem bajkoterapii oraz zawiera zestaw gotowych scenariuszy do poprowadzenia zajęć bajkoterapeutycznych. Trzecia, artykuł ekspercki, stanowi opracowanie danego problemu społecznego. Zawiera wiedzę dla dorosłych wzbogaconą o słownik pojęć i praktyczne przykłady, które pomogą przekazać najmłodszym ważne dla nas wartości.

Pobierz nasze materiały edukacyjne

"Czyje są te śmieci?"

„Czyje są te śmieci” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, która ma za zadanie pomóc najmłodszym zrozumieć, po co segregujemy odpady.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom przekazanie dzieciom, że odpady to wartość i zasób powracający do nas po odpowiednim przetworzeniu.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Aleksandra Surdykowska Menadżerka ds. PR i Marketingu w Stena Recycling
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali"

„Jak Pola i Kuba królewski Kraków od smogu uratowali” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–9 lat, której cele to zaznajomienie najmłodszych z kulturą polską i Krakowem, wspieranie ich w nauce języka polskiego oraz edukacja w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji.

Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak w praktyczny sposób pomagać dzieciom rozwijać empatię oraz postawę otwartości na współpracę z drugą osobą.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Magdalena Sękowska psycholożka, psychoterapeutka, dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Jak grają najlepsi"

Bajka, która rzuca światło na codzienne wyzwania dzieci z niepełnosprawnościami. „Jak grają najlepsi” to niezwykła opowieść, dedykowana dzieciom w wieku 7–9 lat. Jej celem jest podnoszenie świadomości dotyczącej potrzeby włączania osób z niepełnosprawnościami do świata sportu. Bajka nie tylko inspiruje do aktywności fizycznej, lecz także skłania najmłodszych do refleksji nad różnorodnością i akceptacją.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Max Skovider
Opracowanie części eksperckiej: prof. dr hab. Bartosz Molik oraz dr hab. Jolanta Marszałek
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Pożyteczna przygoda"

Bajka wspierająca dzieci w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem oraz edukująca w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji. Bajką odpowiadamy na problem społeczny jakim jest brak zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o uważności w jedzeniu.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: dr n med. Agata Dutkiewicz
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Leśna Paczka"

Bajka pomagająca w identyfikowaniu przeżywanych emocji oraz w zrozumieniu samych siebie i innych, co pomaga budować relacje z poszanowaniem własnych i cudzych granic. Bajką odpowiadamy na problem społeczny jakim jest poczucie osamotnienie, które coraz częściej towarzyszy dzieciom w relacjach z rodzicami i rówieśnikami.

Data premiery bajki nie jest przypadkowa, ponieważ temat poczucia osamotnienie wśród dzieci, który poruszamy w tej pozycji, ściśle wiąże się ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, a 10 października obchodzimy Dzień Zdrowia Psychicznego. Liczymy, że pozycja ta pomoże rodzicom zgłębić temat edukacji emocjonalnej.

Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o emocjach i relacjach.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Magdalena Sękowska – psycholożka i dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Magiczny Dom"

Bajka edukacyjna wspierająca rozwój emocjonalny dziecka. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-9 lat, a jej celem jest pokazanie dzieciom i ich rodzicom dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna.

„Magiczny dom” to opowieść, która edukuje najmłodszych w zakresie rozpoznawania i nazywania emocji, a także oswaja dzieci z procesem zmiany i związanym z nią stresem.

Książka wzbogacona jest o pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać ją do przeprowadzenia specjalnych lekcji i wspólnego odkrywania emocji.

Publikacja zawiera również scenariusze do bajkoterapii, które pomogą każdemu rodzicowi w rozmowie z dzieckiem o bajce i o emocjach.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Kosmos i Malina"

Bajka edukacyjna inspirująca dziewczynki do zainteresowania się światem nowych technologii i budująca ich pewność siebie. Pozycja przeznaczona jest dla dziewczynek w wieku 9-12 lat, a jej celem jest zachęcenie ich do obejmowania ról przywódczych w branżach IT.

„Kosmos i malina” to opowieść o świecie, w którym bycie zachowawczym uznawane jest za bezpieczne i bardzo pożądane. O tym jak walczyć o swoje marzenia i co w przyszłości mogą przynieść przygody, na które się zdecydujemy. „..bo w bajkach dziewczynki nie zawsze lubią być grzeczne”.

Pozycją tą odpowiadamy na bardzo ważny problem marnowania talentów wśród dziewczynek i kobiet. Książka wzbogacona jest o materiał merytoryczny kierowany do rodziców i nauczycieli, który ułatwi pracę z tekstem i podpowie jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o równości płci.

Autor bajki: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Koordynacja projektu: Paulina Godek


"Pieniądze nie rosną na drzewach"

Bajka edukacyjna wspierająca edukację finansową dzieci. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-10 lat, a jej celem jest promowanie przedsiębiorczych postaw wśród najmłodszych.

„Pieniądze nie rosną na drzewach” to opowieść o rodzeństwie, które prezentuje zgoła odmienne podejście do finansów, oszczędzania i zarabiania pieniędzy.

Rozsądna siostra stara się pomóc bratu i przekonać go, że jej przedsiębiorcza postawa jest lepszym rozwiązaniem w gospodarowaniu kieszonkowym

To dzięki takiej postawie może ona spełniać swoje marzenia. Te małe, a w przyszłości te duże!

Czy jej się uda? Czy rodzeństwo znajdzie wspólny język? A co najważniejsze, czy „Pieniądze rosną na drzewach”?

Książka wzbogacona jest o scenariusz do Bajkoterapii oraz część merytoryczną, skierowaną do rodzica/opiekuna.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


„Góry Nadziei”

Bajka edukacyjna dla dzieci zmagających się z chorobą, której celem jest pomoc w przejściu tego trudnego okresu oraz zrozumieniu etapów procesu rekonwalescencji i konsekwencji, jakie niesie za sobą walka o zdrowie. Wędrówka po niebezpiecznych i wymagających górach, symbolizuje pobyt w szpitalu, badania i inne przykre rzeczy, z którymi wiąże się choroba małego dziecka.

Książka wzbogacona jest o scenariusz do Bajkoterapii oraz część merytoryczną, skierowaną do rodzica/opiekuna.

Autor bajki: Marcin Mortka
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


„Najlepszy Przyjaciel” „Gdzie jest Kuki”

Bajki polsko-ukraińskie, których celem jest pomóc najmłodszym lepiej się nawzajem rozumieć oraz porzucić powtarzane uprzedzenia i stereotypy.

  • “Najlepszy przyjaciel”, w której funkcję narratora pełni Taras - chłopiec z Ukrainy
  • “Gdzie jest Kuki?”, której główną bohaterką jest 9-letnia Zuzia - mała Polka

Ta sama historia opisana z dwóch różnych punktów widzenia. Oparta na spotkaniu młodych ludzi z różnych środowisk, z różnymi przemyśleniami i doświadczeniami.
Obie bajki zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Olena Masyk
Opieka merytoryczna: Paulina Godek


„Dobre rady na odpady”

Bajka edukacyjna w duchu zero waste przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10 lat, której celem jest promowanie idei niemarnowania żywności poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą dzieciom wywierać realny wpływ na ilość marnowanego jedzenia w domu.
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o edukacje dzieci z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie merytoryczne materiałów bajkoterapeutycznych: Paulina Godek
Opracowanie części eksperckiej: Sylwia Majcher
Koordynacja merytoryczna: Agnieszka Machnicka oraz Michał Jakub Stępień


„Myszka Marcelina” – bajka onkologiczna

Bajka terapeutyczna przeznaczona dla dzieci w wieku 4-7 lat chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów. Powstała po to, aby wspierać dzieci oraz ich najbliższych w trudnym czasie choroby. Bajkoterapia prowadzona na bazie książki ma na celu odwrażliwianie okoliczności związanych z chorobą nowotworową oraz wsparcie w przepracowywaniu emocji pojawiających się w okresie leczenia.

Bajka otrzymała pozytywną opinię Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

Autor bajki: Justyna Piecyk
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: dr nauk med. Marta Pawełczak-Szastok, Marta Rusek, Maciej Starzyński
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.


„Teraz mówi Tosia”

Bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę. Dodanie dziewczynkom odwagi i pewności siebie. Pokazanie dziewczynkom i chłopcom, że o byciu dobrym liderem nie decyduje płeć, a umiejętności, wiedza i kompetencje. Bajka podkreśla rolę dialogu i efektywnej komunikacji we współpracy oraz istotność wzajemnego szacunku i uznania dla cudzych umiejętności.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: Justyna Frydrych
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.


Bajki o nowych technologiach

Trzy bajki edukacyjne dla dzieci w wieku 7-10 lat, które mają jeden temat przewodni: NOWE TECHNOLOGIE. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Tak, tam też dotarły nowe technologie! Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Max Skorwider
Rok wydania: 2020

Partner programu edukacyjnego: Alior Bank.