Bajki edukacyjne

Zaczytani.org tworzą książki nie tylko do czytania! Pobierz bezpłatnie audiobooki oraz bajki wraz z materiałami merytorycznymi.

Najnowsza bajka zawsze na:
www.bajki.zaczytani.org

Książka jest pretekstem do budowania relacji, nauki identyfikacji i nazywania emocji, do stwarzania przestrzeni do prawdziwej rozmowy. Treść to punkt wyjścia. W myśl za tą ideą powstał program edukacyjny Fundacji Zaczytani.org we współpracy z Alior Bankiem, w ramach którego tworzymy bajki edukacyjne i terapeutyczne wokół konkretnych tematów.

Książka jest tylko początkiem!

Fundacja Zaczytani.org organizuje autorskie szkolenia z bajkoterapii, a wolontariusze fundacji w ramach Zaczytanej Akademii prowadzą regularne spotkania bajkoedukacyjne z dziećmi w szpitalach, domach dziecka i placówkach wychowawczych. Nauka budowania jakościowych relacji to jeden z celów statutowych fundacji, a bajkoterapia jest narzędziem, który ten cel umożliwia.

Postanowiliśmy pójść o krok dalej. Stworzyć bajki edukacyjne, dzięki którym rodzice, opiekunowie czy nauczyciele poznają prawdziwą moc opowieści. Oprócz samej treści bajek przygotowujemy wartościowe materiały dodatkowe.

Czytaj, rozmawiaj, baw się

Metoda bajkoterapii składa się z trzech elementów: czytania, omawiania i ćwiczenia. Bajki edukacyjne stworzone wraz z Alior Bankiem to kompleksowy materiał ułatwiający budowanie relacji z dzieckiem. Część merytoryczna wprowadza w świat bajkoterapii i podaje instrukcję, jak pracować z książką. Dorośli czytelnicy znajdą tu podpowiedzi, jak rozmawiać z dzieckiem o przeczytanej treści, aby poznać jego emocje, pomóc mu je nazwać oraz odkryć, z którymi bohaterami utożsamia się dziecko. Dodatkowo proponujemy zabawy, które pomogą dziecku lepiej przyswoić przeczytaną treść.

Zobacz nasze bajki:

„Góry Nadziei”

Bajka edukacyjna dla dzieci zmagających się z chorobą, której celem jest pomoc w przejściu tego trudnego okresu oraz zrozumieniu etapów procesu rekonwalescencji i konsekwencji, jakie niesie za sobą walka o zdrowie. Wędrówka po niebezpiecznych i wymagających górach, symbolizuje pobyt w szpitalu, badania i inne przykre rzeczy, z którymi wiąże się choroba małego dziecka.

Książka wzbogacona jest o scenariusz do Bajkoterapii oraz część merytoryczną, skierowaną do rodzica/opiekuna.

Autor bajki: Marcin Mortka
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Agnieszka Machnicka
Koordynacja projektu: Paulina Godek


„Najlepszy Przyjaciel” „Gdzie jest Kuki”

Bajki polsko-ukraińskie, których celem jest pomóc najmłodszym lepiej się nawzajem rozumieć oraz porzucić powtarzane uprzedzenia i stereotypy.

  • “Najlepszy przyjaciel”, w której funkcję narratora pełni Taras - chłopiec z Ukrainy
  • “Gdzie jest Kuki?”, której główną bohaterką jest 9-letnia Zuzia - mała Polka

Ta sama historia opisana z dwóch różnych punktów widzenia. Oparta na spotkaniu młodych ludzi z różnych środowisk, z różnymi przemyśleniami i doświadczeniami.
Obie bajki zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie części eksperckiej: Olena Masyk
Opieka merytoryczna: Paulina Godek


„Dobre rady na odpady”

Bajka edukacyjna w duchu zero waste przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10 lat, której celem jest promowanie idei niemarnowania żywności poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą dzieciom wywierać realny wpływ na ilość marnowanego jedzenia w domu.
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o edukacje dzieci z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji.

Autor bajki: Bogusław Janiszewski
Ilustracje do bajki: Adam Fatyga
Opracowanie merytoryczne materiałów bajkoterapeutycznych: Paulina Godek
Opracowanie części eksperckiej: Sylwia Majcher
Koordynacja merytoryczna: Agnieszka Machnicka oraz Michał Jakub Stępień


„Myszka Marcelina” – bajka onkologiczna

Bajka terapeutyczna przeznaczona dla dzieci w wieku 4-7 lat chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów. Powstała po to, aby wspierać dzieci oraz ich najbliższych w trudnym czasie choroby. Bajkoterapia prowadzona na bazie książki ma na celu odwrażliwianie okoliczności związanych z chorobą nowotworową oraz wsparcie w przepracowywaniu emocji pojawiających się w okresie leczenia.

Bajka otrzymała pozytywną opinię Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

Autor bajki: Justyna Piecyk
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: dr nauk med. Marta Pawełczak-Szastok, Marta Rusek, Maciej Starzyński
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.


„Teraz mówi Tosia”

Bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7-10, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę. Dodanie dziewczynkom odwagi i pewności siebie. Pokazanie dziewczynkom i chłopcom, że o byciu dobrym liderem nie decyduje płeć, a umiejętności, wiedza i kompetencje. Bajka podkreśla rolę dialogu i efektywnej komunikacji we współpracy oraz istotność wzajemnego szacunku i uznania dla cudzych umiejętności.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Adam Fatyga
Konsultacje merytoryczne: Justyna Frydrych
Rok wydania: 2021

Partner programu edukacyjnego: Amazon.

>> POBIERZ BAJKĘ <<

>> POBIERZ AUDIOBOOK <<


Bajki o nowych technologiach

Trzy bajki edukacyjne dla dzieci w wieku 7-10 lat, które mają jeden temat przewodni: NOWE TECHNOLOGIE. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Tak, tam też dotarły nowe technologie! Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.

Autor bajki: Boguś Janiszewski
Autor ilustracji: Max Skorwider
Rok wydania: 2020

Partner programu edukacyjnego: Alior Bank.