Przejdź do strefy wolontariusza

Zaczytana Akademia

Zaczytana Akademia to program wolontariacki Fundacji Zaczytani.org, w którym wolontariusze korzystają z narzędzia bajkoterapii w pracy z dziećmi. Bajkoedukacja to czytanie książek, omawianie oraz wspólna zabawa z dziećmi. 

Podziel się

Zaczytana Akademia to wiodący program wolontariacki Fundacji Zaczytani.org, zbudowany wokół metodologii bajkoterapii, którą wykorzystujemy do prowadzenia zajęć z dziećmi w placówkach medycznych i wychowawczo-opiekuńczych. Tak naprawdę jednak Zaczytana Akademia to przede wszystkim ludzie, którzy pragną poświęcić swój czas i zaangażowanie na wspieranie edukacji emocjonalnej i poznawczej dzieci oraz młodzieży.

O co chodzi w Zaczytanej Akademii?

Bajkoterapia to nie tylko czytanie magicznych opowieści o przygodach mówiących zwierząt, ale budowanie relacji z małym człowiekiem, który dzięki metaforze zawartej w bajce uchyla nam rąbek tajemnicy swojego wewnętrznego świata emocji i przeżyć. Celem spotkań bajkoedukacyjnych jest pokazanie opiekunom dzieci (rodzicom, wychowawcom, nauczycielom) konkretnego narzędzia, dzięki któremu mogą budować głęboką relację z dzieckiem, a także wspólnie z nim identyfikować i nazywać przeżywane emocje związane z wyzwaniami codziennego życia. Podczas zajęć dzieci, naśladując wybranego bohatera literackiego, uczą się, jak można radzić sobie z problemami, a także dowiadują się, że nie są na świecie same ze swoimi trudnościami – innym może zdarzyć się to samo.

Jak działa Zaczytana Akademia?

W Zaczytanej Akademii działa blisko 300 wolontariuszy i 40 koordynatorów. Każdy z nich, przed rozpoczęciem prowadzenia spotkań bajkoedukacyjnych, odbywa kompleksowe szkolenie z bajkoterapii. Podczas warsztatów wolontariusze zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące bajkoedukacji oraz identyfikacji własnych emocji. Opiekę nad wolontariuszami sprawują lokalni koordynatorzy, którzy towarzyszą im podczas pierwszych wizyt w placówkach.

Program wolontariacki funkcjonuje prężnie w 7 miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Wolontariusze odwiedzają dzieci w szpitalach, bibliotekach, domach dziecka, przedszkolach i świetlicach środowiskowych.

Jak zostać wolontariuszem Zaczytanej Akademii?

Jeśli szukasz przestrzeni, w której pasja do literatury łączy się z realnym wsparciem dla najmłodszych, koniecznie dołącz do Zaczytanych! Na dedykowanej stronie dowiesz się więcej o procesie rekrutacji do wolontariatu, niezbędnych dokumentach i terminach szkoleń.

W Zaczytanej Akademii działa blisko 300 wolontariuszy i 40 koordynatorów. Każdy z nich, przed rozpoczęciem spotkań bajkoterapeutycznych, odbywa kompleksowe szkolenie z bajkoterapii. Podczas warsztatów wolontariusze zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące bajkoedukacji oraz identyfikacji własnych emocji. Opiekę nad wolontariuszami sprawują lokalni koordynatorzy, którzy towarzyszą im podczas pierwszych wizyt w placówkach.

Zaczytana Akademia działa w 7 miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Wolontariusze odwiedzają dzieci w szpitalach, bibliotekach, domach dziecka, przedszkolach i świetlicach środowiskowych. 

Jak zostać wolontariuszem Zaczytanej Akademii?

Rekrutację wolontariuszy prowadzimy dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Ogłaszamy ją na stronie www oraz w naszych mediach społecznościowych.

Aby dołączyć do Zaczytanej Akademii należy:

  • Wypełnić formularz zgłoszeniowy.
  • Odbyć rozmowę rekrutacyjną z lokalnym koordynatorem wolontariuszy.
  • Zdobyć zaświadczenie o niekaralności.
  • Wziąć udział w szkoleniu z bajkoterapii.
  • Wypełnić dokumenty niezbędne do rozpoczęcia wolontariatu.

W Zaczytanej Akademii można pełnić dwie role: wolontariusza oraz koordynatora wolontariuszy.

Do zadań wolontariusza należy:

  • prowadzenie bajkoterapii dla dzieci 2x w miesiącu
  • raportowanie wizyt
  • inne zadania wyznaczone przez koordynatora

Do zadań koordynatora należy (jedna z ról do wyboru, zakres ustalany wewnętrznie w drużynie):

  • Promotor(-ka): działania komunikacyjne, rekrutacyjne, medialne
  • Zarządca(-czyni): współpraca z beneficjentami, raportowanie, tworzenie planów
  • Menedżer(-ka): zarządzanie zespołem wolontariuszy, raportowanie efektów ich działań, motywowanie i integracja
  • możliwość prowadzenia bajkoterapii.

Co można zyskać, zostając wolontariuszem Zaczytanej Akademii: 

  • wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu psychoedukacji, bajkoterapii i odporności psychicznej
  • uczestnictwo w webinarach edukacyjnych i spotkaniach integracyjnych
  • wpływ na działania Fundacji w Twoim mieście, bycie częścią Zaczytanej Drużyny
  • poczucie sensu i przynależności.
`