16/07/2020

Zaczytana Biblioteka w Kątach Wrocławskich

Odpowiedzieliśmy na apel opiekunki w internecie. Nowa Zaczytana Biblioteka stanęła w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Kątach Wrocławskich!

„Zgłosiła się do mnie wczoraj Magda pracująca w domu dziecka w Kątach Wrocławskich. Dzieciaki marzą o książkach. Co jak co, ale to marzenie chyba potrafimy spełnić, prawda? Książki mogą być nowe lub używane (w dobrym stanie) dla dzieci 7-18 lat” – takie ogłoszenie zauważyliśmy w jednej z czytelniczych grup na Facebooku. Zwiększanie dostępu do literatury to jeden z naszych kluczowych celów, dlatego postanowiliśmy szybko działać!

Takie akcje jak ta to esencja naszych działań. Chcemy odpowiadać na realne zapotrzebowanie społeczne. Skontaktowaliśmy się z panią Magdą, a następnie z naszym partnerem strategicznym – Alior Bankiem – i jeszcze w tym samym tygodniu dostaliśmy zielone światło na realizację.

Zaczytana Biblioteka to bogaty księgozbiór dostosowany do wieku odbiorców. Zachęca do wspólnego czytania, ponieważ w działaniach Fundacji Zaczytani.org książka jest narzędziem budowania relacji, a ta w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jest szczególnie istotna.

Książki trafiające do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – największej corocznej kampanii społecznej Fundacji Zaczytani.org. W 2019 roku Polacy przekazali w tej akcji 603 000 nowych i używanych książek, które zasiliły 288 Zaczytanych Bibliotek.

„Dzieci od razu zaczęły czytać! Niedługo wspólnie stworzymy kontrakt opisujący warunki korzystania z książek” – napisała nam pani Magdalena Szal, opiekunka dzieci w placówce.