15/06/2021

Zaczytana Wystawa przed szpitalem w Warszawie

Przed Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Warszawie (ul. Żwirki i Wigury 63A) stanęła wyjątkowa wystawa ławek w kształcie otwartych książek. Ławki dają dostęp do bezpłatnych audiobooków. Wystawę można podziwiać do 2 lipca. Partnerem wystawy jest Fundacja Warbud – Warto Pomagać.

Zaczytane Ławki tworzone przez Fundację Zaczytani.org łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Mimo że bryła jest zawsze taka sama, to każda Zaczytana Ławka budzi inne emocje, inne refleksje.

Wystawa Literacka składa się z ośmiu eksponatów: Ławki Świata Rozkoszy, Ławki Mistrza i Małgorzaty, Ławki Z Miłości do Dzieci, Ławki Akademii Pana Kleksa, Ławki Nie zawracajcie mi trąby, Ławki Wisławy Szymborskiej, Ławki Marzeń i Ławki Przytulanki. Autorami i autorkami projektów są: Rafał Olbiński, Katarzyna Bogucka, Adam Fatyga, Kinga Kulawiecka, Tomasz Sętowski, Jola Richter-Magnuszewska, Marek Sułek, Max Skorwider.

Fundatorem wystawy przed Dziecięcym Szpitalem Klinicznym jest Fundacja Warbud – Warto Pomagać, która wspólnie z Fundacją Zaczytani.org prowadzi działania społeczne na rzecz promocji czytelnictwa. Każda Zaczytana Ławka wyposażona jest w tabliczkę z kodem QR, dzięki któremu można pobrać bezpłatny audiobook. Wystawę można odwiedzać do 2 lipca – bezpłatnie, niezależnie od pory dnia i pogody.

Zaczytane Ławki to element działań społecznych Fundacji Zaczytani.org, której misją jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa, edukacja społeczna, zwiększanie dostępu do literatury wśród dzieci i dorosłych. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.