
Dobre rady na odpady
Króliczki w drodze do babci napotykają porzucone warzywa i owoce, które nie chcą pogodzić się ze swoim smutnym losem. Czy babcine rady i natkowe rymy pozwolą króliczkom wykorzystać do czegoś przedwczesne odpady? I jak ma się do tego Jesienny Festiwal Wegańskich Piękności? Koniecznie przeczytajcie bajkę edukacyjną "Dobre rady na odpady", aby dowiedzieć się, dlaczego właściwie warto wykorzystywać samotne banany i poobijane jabłka pomimo ich mało atrakcyjnego wyglądu.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Sylwia Majcher
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o edukacje dzieci z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji.
Artykuł ekspercki o życiu w duchu zero waste
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Dobre rady na odpady
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i Provident Polska. Wspólnie wspieramy 4 i 12 Cel Zrównoważonego Rozwoju:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Sylwia Majcher
Edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka książek
Edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku”. Regularnie opowiada o niemarnowaniu jedzenia, ochronie środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów w prasie, radiu i telewizji, a także prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce zero-waste.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy z firmy Provident Polska S.A., którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Agnieszka Lindner – Gabrysia, Rafał Pawelczak – Grześ, Joanna Lemańska – Babcia króliczków, Małgorzata Wojtuszko – Mama króliczków, Karolina Łuczak – Jabłko, Katarzyna Czarkowska – Gruszka, Janusz Szulewski – Banan, Dorota Mikołajczyk – Kupa Liści, Mirek Witan – Burak, Monika Skwarek – Natka, Katarzyna Surowiec-Szwed – Antonówka, Monika Tabaka – Gala, Jarosław Świdurski – Niedźwiedź, Bartosz, Pyszczak – Narrator, Justyna Łaptaś – Część ekspercka