
Siła rozumu
Wiewórka Magda wierzy, że wystarczy tylko trochę pomyśleć, a można wszystko, dlatego zakłada się z Kwiczołem, szefem Dzikiej Furii, że da radę podnieść kamień, z którym nie radziły sobie największe osiłki. Czy uda jej się znaleźć sposób na wygranie zakładu i ocalenie swojej kity? Przekonajcie się sami, jak wiewiórka Magda przy pomocy kiciar i sowy Wandy wykorzysta nauki ścisłe do rozwiązywania problemów ogromnej wagi.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Wiktor Niedzicki
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak w praktyczny sposób pomagać dzieciom rozwijać empatię, obniżać lęk oraz rozmawiać o trudnych emocjach związanych z próbowaniem nowych rzeczy czy popełnianiem błędów.
Artykuł ekspercki o naukach ścisłych
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Siła rozumu
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i firmę Henkel Polska. Wspólnie wspieramy 3. i 4. Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
Wiktor Niedzicki
Dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk
Dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk. Autor ponad 900 popularnych programów telewizyjnych o nauce. Przez ponad 25 lat wykładowca na Politechnice Warszawskiej. Były pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Opublikował kilkadziesiąt artykułów na tematy naukowe w najpoważniejszych polskich czasopismach oraz wiele tekstów na temat mediów. Jest autorem książek „Sekrety prezentacji nauki”, „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”, „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”, „Jak sprzedać naukę?”, „Dobrze zaprezentuj swoją pracę” i z Natalią Osicą „Sztuka promocji nauki”. Autor znanych programów telewizyjnych: „Laboratorium”- 25 lat na antenie TVP1 i ponad 500 wydań,. Filmy o nauce polskiej, o podróżach oraz wiele innych. Autor setek programów radiowych.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy firmy Henkel Polska, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Szymon Bilski, Wioletta Hanusiewicz, Katarzyna Jagielska, Piotr Juszczyk, Anna Kosieradzka, Katarzyna Kowalczyk, Daria Kuźnik, Agata Młynarczyk, Mateusz Ozór, Maksymilian Paradowski, Dorota Strosznajder, Magdalena Tomczyk, Magdalena Żabska