
Czasem idzie się przed sobą

Antek i Witek czują, że problemy z prądem w szkole to podejrzana sprawa, która ma jakiś związek z tajemniczą tabliczką. Gdy okazuje się, że szkole grozi zamknięcie, kończy im się czas na rozwikłanie zagadki i złamanie kodu. Na szczęście jest Patrycja!
Autor/ka: Zbigniew Brzeziński | Ilustracje: Adam Fatyga Zbigniew Brzeziński | Autor/ka artykułu eksperckiego: Tomasz Michałowicz
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
„Czasem idzie się przed sobą” to opowiadanie mające za zadanie zwiększenie świadomości na temat neuroatypowości osób żyjących wśród nas. Z badania przeprowadzonego przez Fundację JiM wynika, że niemal co drugie dziecko było zmuszone do zmiany szkoły przynajmniej raz w czasie swojej edukacji szkolnej z przyczyn związanych ze spektrum autyzmu. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, co mogą zrobić, żeby szkoła była dla nich przyjaznym miejscem. Wynika to z faktu, że nie znają dobrze potrzeb, ale także możliwości osób neuroatypowych.
Właśnie dlatego Fundacja Zaczytani.org postanowiła połączyć siły z firmą EY, sponsorem i inicjatorem współpracy, oraz Fundacją JiM, ekspertem, aby wesprzeć zarówno młodych neuroatypowych, jak i ich rówieśników czy nauczycieli w próbie zrozumienia siebie nawzajem. Audiobook powstały w wyniku naszych działań to opowieść o tym, że świat jest piękny w swojej różnorodności, więc warto otworzyć się na innych.
Artykuł ekspercki o neuroróżnorodności
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Czasem idzie się przed sobą
Z badania przeprowadzonego przez Fundację JiM wynika, że niemal co drugie dziecko było zmuszone do zmiany szkoły przynajmniej raz w czasie swojej edukacji szkolnej z przyczyn związanych ze spektrum autyzmu. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, co mogą zrobić, żeby szkoła była dla nich przyjaznym miejscem. Wynika to z faktu, że nie znają dobrze potrzeb, ale także możliwości osób neuroatypowych. Właśnie dlatego Fundacja Zaczytani.org postanowiła połączyć siły z firmą EY, sponsorem i inicjatorem współpracy, oraz Fundacją JiM, ekspertem, aby wesprzeć zarówno młodych neuroatypowych, jak i ich rówieśników czy nauczycieli w próbie zrozumienia siebie nawzajem. Audiobook powstały w wyniku naszych działań to opowieść o tym, że świat jest piękny w swojej różnorodności, więc warto otworzyć się na innych. Realizując ten projekt, wspieramy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:



Osoby zaangażowane w projekt
-
Zbigniew Brzeziński
Autor opowiadań fantasy i S-F
Autor opowiadań fantasy i S-F. Wydał zbiory: „Drolerie” i „Świadomość wieczności”. Publikował m.in. w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” i Kieleckim Magazynie Kulturalnym „Projektor” oraz antologiach „Tak widzę świat, tak go czuję. Rzeczywistość w obliczu zagrożenia” i „Takie rzeczy tylko w Kielcach. Śladem opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Jest autorem zbioru opowiadań „Sobierad – chłopiec na początku drogi” przeznaczonego do prowadzenia zajęć z preorientacji zawodowej dla uczniów szkół podstawowych i polecanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Od 2014 roku publikuje na portalu Fantastyka.PL pod pseudonimem Wilk który jest.
-
Agnieszka Machnicka
Współzałożycielka Zaczytani.org, bajkoedukatorka, trenerka
Współzałożycielka Zaczytani.org, bajkoedukatorka, trenerka, Kobieta Sukcesu Mazowsza 2019. Od 10 lat zarządza projektami i kieruje zespołami, absolwentka studiów podyplomowych z holistycznego zarządzania kapitałem ludzkim i Studium Integralnego Trenerów opartych na empatii. Mama Stasia.
-
Tomasz Michałowicz
Współzałożyciel, prezes i siła napędowa Fundacji JiM
Współzałożyciel, prezes i siła napędowa Fundacji JiM, tworzącej lepszy świat dla osób neuroróżnorodnych, niegdyś reporter „Gazety Wyborczej”, obecnie menedżer. Studiował w Wyższej Szkole Biznesu w Chambéry (Francja). Ukończył również polsko-amerykański program MBA na Uniwersytecie Warszawskim. Dumny ADHD-owiec, fan inkluzywności. Pomysłodawca dorocznej międzynarodowej konferencji NeuroShow.
-
Nina Grzymała
Samorzecznik, konsultant w dziale cyberbezpieczeństwa
Samorzecznik z EY. Konsultant w dziale cyberbezpieczeństwa EY Polska. Jako samorzecznik wspiera program Neurodiversity Center of Excellence, którego celem jest wspieranie i zatrudnianie osób neuroatypowych jako pełnoprawnych pracowników. Jest w trakcie studiów Cyberbezpieczeństwo na AEH. Oprócz nowych technologii, Ninę interesuje historia, literatura science-fiction i fantasy.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy z firmy EY, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Magdalena Klimek, Radosław Popławski, Adam Świerczewski, Dominika Chodkowska-Czerwińska, Piotr Lenarczyk, Hanna Bujakowska. Artykuł ekspercki nagrała Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org.