
Okulary pani Ani
Co wspólnego mają chrabąszcze, stocznia Gdańska i stare okulary? Pojedź z Maćkiem do Gdańska, aby się przekonać! Podczas wakacji u dziadków Maciek odkrywa sekrety kroniki strajku i uczy się, że koleżanki z klasy to nie baby, a solidarność powinniśmy okazywać sobie wszyscy. Bajka edukacyjna „Okulary pani Ani” to doskonały pretekst do rozmowy o wartościach takich jak patriotyzm, solidarność czy rola kobiet w historii.
Autor/ka: Katarzyna Ryrych | Ilustrator/ka Patrycja Bryszewska-Stępień | Autor/ka artykułu eksperckiego: Anna Zielińska-Fedoruk
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Celem publikacji jest popularyzowanie pamięci historycznej o wkładzie zasłużonych działaczek w powstanie i rozwój wolnej Polski poprzez podkreślenie szczególnej roli, jaką odegrały kobiety w okresie PRL. Bajka ma też za zadanie wesprzeć najmłodszych w nauce identyfikowania przeżywanych emocji oraz rozwijaniu postaw patriotycznych i solidarnościowych.
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera również treści merytoryczne przeznaczone dla rodziców i nauczycieli, które ułatwiają pracę z tekstem oraz podpowiadają, jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o tym, czym jest patriotyzm, solidarność, odwaga i lojalność.
Artykuł ekspercki
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Okulary pani Ani
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org w ramach dotacji Fundacji Totalizatora Sportowego. Wspólnie wspieramy 4, 5 i 16 Cel Zrównoważonego Rozwoju:

Osoby zaangażowane w projekt
-
Katarzyna Ryrych
Autorka, tłumaczka, biblioterapeutka
Autorka, tłumaczka, biblioterapeutka. Wielokrotnie nagradzana za książki dla młodego czytelnika. Prywatnie – matka dwóch dorosłych Synów, opiekunka dwóch kotów i dwóch psów, towarzyszka chimerycznego Artysty, zakochana w przyrodzie, ceniąca sobie spokój i życie z dala od miejskiego zgiełku. Życiowe motto – jeśli nie wiesz, co robić, po prostu zatrzymaj się i oddychaj.
-
Patrycja Bryszewska-Stępień
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej pracy poprzez twórcze działania artystyczne pragnie szerzyć wiedzę na temat sztuki, głębszego doświadczania oraz emocji. Od kilku miesięcy związana z fundacją Zaczytani.org – w ramach współpracy wykonała ilustracje bajek „Na zdrowie!” oraz „Żółta czapka”, a także prowadzi warsztaty edukatorskie z bajkoterapii, czerpiąc ze swoich umiejętności trenerskich i wiedzy z zakresu arteterapii.
-
Anna Zielińska-Fedoruk
Herstoryczka, archiwistka społeczna i edukatorka
Herstoryczka, archiwistka społeczna i edukatorka. Absolwentka archeologii, historii i archiwistyki na UMK w Toruniu. Pracowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności, a obecnie w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Od 2012 roku działa w grupie Metropolitanka, tworząc trasy herstoryczne po Gdańsku. Autorka programów edukacyjnych, biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza oraz współtwórczyni podcastów i warsztatów archiwalno-herstorycznych. Współorganizowała pierwszy Festiwal Gdańskich Herstorii (2024) i doprowadziła do powstania muralu upamiętniającego Irenę Nadolną-Szatyłowską, pierwszą na świecie kobietę -sędzię żużlową. Nominowana do gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza (2024).
Audiobook bajki powstał przy wsparciu pracowników Fundacji Zaczytani.org, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów, z kolei do części eksperckiej głosu użyczyła Katarzyna Nawrocka.