
Gdzie jest Kuki?
Odkąd tata wyjechał na delegację, nic nie idzie po myśli Zuzi. I jeszcze mama oddała jej ulubioną zabawkę uchodźcom. Czy pluszowy piesek kolegi to właśnie Kuki? Czy uda się go odzyskać tak, by Taras się nie zorientował? Bajka edukacyjna "Gdzie jest Kuki?" to część duologii opowiadającej o losach dwójki dzieci, starających się odnaleźć w nowej rzeczywistości szkolnej po wybuchu wojny w Ukrainie.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Olena Masyk
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o rozwój empatii wśród najmłodszych oraz wspomogą edukacje dzieci z zakresu integracji międzykulturowej.
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Gdzie jest Kuki?
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org wraz z Fundacją Warbud „Warto Pomagać”. Wspólnie wspieramy 4, 10 i 16 Cel Zrównoważonego Rozwoju:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
Olena Masyk
Psycholog, terapeuta traumy
Psycholog, terapeuta traumy. Ukończyła psychologię w specjalizacji klinicznej na uczelni Inter-Regional Academy of Personnel Management. Na co dzień pracuje z dorosłymi i dziećmi, prowadząc psychoterapię krótko- i długoterminową. W pracy korzysta z technik psychoterapii poznawczo-behawioralnej, terapii EMDR oraz terapii rodzinno-systemowej. W niniejszej edukacyjnym Fundacji Zaczytani.org podzieliła się swoją wiedzą ekspercką, opisując wyzwania w integracji społecznej ukraińskich dzieci w polskich szkołach.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy Warbud S.A., którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Zuzia – Agnieszka Szlasa, Taras – Rafał Gliński, Mama Zuzi – Karolina Szwajcz-Kuprowska, Mama Tarasa – Barbara Gomółka, Koleżanka Anka – Marta Steuermark, Koleżanka Martyna – Ewa Szarek, Koleżanka Ula – Judyta Suchodolska, Lena – Patrycja Wierzbowska, Pani – Magdalena Glińska. W częściach merytorycznych bajek głosu użyczyli: Katarzyna Słomińska, Ewelina Koc, Mariusz Paszczyk, Adam Zakrzewski