
Najlepszy przyjaciel
Od wybuchu wojny w Ukrainie Taras mieszka w Polsce z mamą i chodzi do polskiej szkoły. Wszędzie towarzyszy mu pluszowy piesek, którego próbuje przywłaszczyć sobie koleżanka z klasy, myśląc że należy do niej. Czy Mitia wróci do właściciela cały i zdrowy? Czy Taras odnajdzie się w szkole na czas pobytu w Polsce? Przeczytajcie bajkę edukacyjną "Najlepszy Przyjaciel", aby poznać odpowiedzi na te pytania i porozmawiać z dziećmi o tym, jak ważne jest wzajemne zrozumienie i empatia podczas budowania porozumienia pomiędzy dwiema kulturami, które mieszają się w polskich szkołach.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Olena Masyk
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera także treści merytoryczne dla opiekunów i edukatorów, które ułatwią pracę z tekstem oraz podpowiedzą, jak zadbać o rozwój empatii wśród najmłodszych oraz wspomogą edukacje dzieci z zakresu integracji międzykulturowej.
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Najlepszy przyjaciel
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org wraz z Fundacją Warbud „Warto Pomagać”. Wspólnie wspieramy 4, 10 i 16 Cel Zrównoważonego Rozwoju:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
Olena Masyk
Psycholog, terapeuta traumy
Psycholog, terapeuta traumy. Ukończyła psychologię w specjalizacji klinicznej na uczelni Inter-Regional Academy of Personnel Management. Na co dzień pracuje z dorosłymi i dziećmi, prowadząc psychoterapię krótko- i długoterminową. W pracy korzysta z technik psychoterapii poznawczo-behawioralnej, terapii EMDR oraz terapii rodzinno-systemowej. W niniejszej edukacyjnym Fundacji Zaczytani.org podzieliła się swoją wiedzą ekspercką, opisując wyzwania w integracji społecznej ukraińskich dzieci w polskich szkołach.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy Warbud S.A., którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Zuzia – Agnieszka Szlasa, Taras – Rafał Gliński, Mama Zuzi – Karolina Szwajcz-Kuprowska, Mama Tarasa – Barbara Gomółka, Koleżanka Anka – Marta Steuermark, Koleżanka Martyna – Ewa Szarek, Koleżanka Ula – Judyta Suchodolska, Lena – Patrycja Wierzbowska, Pani – Magdalena Glińska. W częściach merytorycznych bajek głosu użyczyli: Katarzyna Słomińska, Ewelina Koc, Mariusz Paszczyk, Adam Zakrzewski