
Kosmos i Malina
Kiedy próby zapewnienia absolutnego bezpieczeństwa dzieci przez sterylne wychowanie pozbawiają ich życia smaku i radości, Malina i Jagoda, dwie dzielne dziewczynki, biorą sprawy w swoje ręce i przeprogramowują świat na lepsze. "Kosmos i malina" to bajka edukacyjna, z której dzieci nauczą się, że warto myśleć poza schematami, a wiara we własne kompetencje i poczucie sprawczości dziewcząt może zmienić nasz świat.
Autor/ka: Zofia Karaszewska i Sylwia Stano | Ilustracje: Adam Fatyga Zofia Karaszewska i Sylwia Stano | Autor/ka artykułu eksperckiego: dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne przeznaczone dla rodziców i nauczycieli, które ułatwiają pracę z tekstem oraz podpowiadają, jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o równości płci, a także w jaki sposób budować u dziewczynek poczucie sprawczości oraz wiary w swoje umiejętności i kompetencje w dziedzinach ścisłych.
Artykuł ekspercki o budowaniu pewności siebie dziewczyn w branży technologicznej
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Kosmos i Malina
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i Huawei. Wspólnie wspieramy 4., 5. i 10. Cel Zrównoważonego Rozwoju:


Osoby zaangażowane w projekt
-
Zofia Karaszewska
Mama i joginka. Dziennikarka i scenarzystka. Współautorka książek
Mama i joginka. Dziennikarka i scenarzystka. Współautorka książki „Ada, to wypada!” i „Pod podszewką”. Współpracuje z Fundacją Kosmos. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj, zobacz więcej!” i „Czytam sobie”. Przewodnicząca Warszawskiego Koła Biblioterapeutycznego. Umieszczona przez miesięcznik „Brief” w rankingu „50 najbardziej kreatywnych postaci w polskim biznesie”.
-
Sylwia Stano
Kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa
Kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”. Autorka książek „Opera na trzy śmierci” oraz „Oto jest Kaśka” i współautorka książek „Ada, to wypada”, „Pod podszewką” oraz kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej”. Przewodniczka po Kampinoskim Parku Narodowym. Prowadzi wycieczki jako „Lipa warszawska”.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska
Dr hab. prof. UAM, pedagożka, socjolożka, edukatorka prorównościowa
Dr hab. prof. UAM, pedagożka, socjolożka, edukatorka prorównościowa, pracuje w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierowniczka, badaczka i konsultantka projektów dotyczących edukacji, socjalizacji, dyskryminacji i przemocy motywowanej stereotypami w różnych obszarach życia społecznego oraz studiów nad historią kobiet. Autorka i współautorka publikacji naukowych, a także popularnonaukowych artykułów, materiałów edukacyjnych, szkoleniowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy z firmy Huawei, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Martyna Kisiel – w roli Róży oraz Flory, Aleksandra Kolarczyk – w roli Jagody oraz Kucharza Mdłowaniliowego, Alicja Tatarczuk – w roli babci Jagody, Agata – w roli Wioli i Narcyzy, Piotr Malanowski – w roli dyrektora szkoły oraz Hiacynta