
Czyje są te śmieci
Podczas zabawy w ostatni dzień wakacji, zwierzaki korzystają z nikomu niepotrzebnych śmieci, które okazują się jednak bardziej potrzebne, niż im się to wydawało. Czy kuna Iza dowie się, czyje były te śmieci i kto tak naprawdę jest śmieciarzem? Czy uda się naprawić tamę? No i co z jej szkolnym projektem? Bajka "Czyje są te śmieci" to świetne narzędzie edukacyjne pomagające najmłodszym zrozumieć, po co segregujemy odpady.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Aleksandra Surdykowska
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom przekazanie dzieciom, że odpady to wartość i zasób powracający do nas po odpowiednim przetworzeniu.
Artykuł ekspercki o ochronie środowiska
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Czyje są te śmieci
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i Stena Recycling. Wspólnie wspieramy 4., 11. i 12. Cel Zrównoważonego Rozwoju:



Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
Aleksandra Surdykowska
Menedżerka ds. PR i Marketingu w Stena Recycling.
Menedżerka ds. PR i Marketingu w Stena Recycling. Na co dzień zarządza obszarem ESG i komunikacją marketingową firmy Stena Recycling, jest aktywnym członkiem zespołu Corporate Sustainability na poziomie Grupy Stena Metall. Swoją pasję dotyczącą zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej wyraża poprzez współtworzenie m.in. Koalicji na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego RECONOMY – pierwszej na rynku inicjatywy budującej świadomość nt. GOZ czy projektu GOZ 2030. Inicjatorka pierwszego w Polsce konkursu Stena Circular Economy Award Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który ma na celu wyłonienie efektywnych rozwiązań oraz kreatywnych koncepcji związanych z gospodarką cyrkularną. Promotorka wielu badań i raportów w tym obszarze m.in. Circular Voice „Opinie konsumentów” czy „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne” współtworzone wraz z Polityką Insight. Absolwentka socjologii oraz studiów podyplomowych „CSR Strategia Odpowiedzialnego Biznesu”.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy ze Stena Recycling, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów.