
Pieniądze nie rosną na drzewach
Grześ marzy o pójściu na koncert Dzikich Dzików z siostrą, ale podczas gdy ona oszczędzała, on wydawał na słodkości w szkolnym sklepiku. A potem jeszcze wybuchła ta afera z jej skarbonką… Czy Grzesiowi uda się dotrzeć na koncert i oddać siostrze żołędzie, które porwał wartki nurt strumienia? Sięgnijcie po bajkę edukacyjną "Pieniądze nie rosną na drzewach", aby na przykładzie przygód Grzesia porozmawiać z dziećmi o pieniądzach, przedsiębiorczości i zarządzaniu finansami.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Ilustracje: Adam Fatyga Boguś Janiszewski | Autor/ka artykułu eksperckiego: Agnieszka Wachnicka
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie bajkoterapię
Jak przebiega bajkoterapia?
Bajkoterapia to skuteczna metoda wspierająca rozwój dziecka za pomocą trójstopniowego procesu, który uwzględnia czytanie, omawianie i zabawę edukacyjną. Proces ten buduje więź i zrozumienie, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a co najważniejsze – pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Wstęp do bajkoterapii
Co znajdziesz w tej bajce?
Oprócz samej bajki, publikacja zawiera również treści merytoryczne przeznaczone dla rodziców i nauczycieli, które ułatwiają pracę z tekstem oraz podpowiadają, jak w praktyczny sposób rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, aby uczyć je przedsiębiorczości i zarządzania finansami już od najmłodszych lat.
Artykuł ekspercki o przedsiębiorczości
Zaczynamy bajkoterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Pieniądze nie rosną na drzewach
Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Zaczytani.org i Provident Polska. Wspólnie wspieramy 4 Cel Zrównoważonego Rozwoju:

Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Adam Fatyga
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych
Grafik, rysownik, twórca animacji i krótkich form filmowych. Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wspiera Fundację Zaczytani.org od początku jej istnienia. Dla Fundacji opracował m.in. ilustracje do bajek – „Teraz Mówi Tosia”, „Dobre rady na odpady” i „Góry Nadziei”. Tworzone przez niego ilustracje pobudzają wyobraźnię dzieci w całej Polsce, pomagając im jeszcze głębiej przeżywać czytane historie.
-
Agnieszka Wachnicka
Ekonomistka, ekspertka rynku finansowego
Ekonomistka, ekspertka rynku finansowego, specjalizująca się w obszarze bankowości, rynku pożyczkowego i usług płatniczych. Szczególnie bliska jest jej tematyka ochrony konsumenta na rynku usług finansowych. Od wielu lat angażuje się we wszelkie inicjatywy mające na celu zwiększanie świadomości ekonomicznej społeczeństwa, w szczególności w zakresie promowania kultury odpowiedzialnego pożyczania i planowania swoich finansów. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w instytucjach administracji publicznej – Ministerstwie Finansów i Biurze Rzecznika Finansowego. Przez ostatnie 5 lat była prezesem Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, której jednym z filarów działalności jest edukacja finansowa.
Audiobook bajki powstał przy wsparciu wolontariuszy z firmy Provident Polska S.A., którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach do bajki udział wzięli: Agnieszka Lindner – Gabrysia, Rafał Pawelczak – Grześ, Edyta Zając – Łasiczka, Marcin Daszkiewicz – Borsuk, Jakub Różycki – Kurier Chomik, Elżbieta Zębrowska – Pani Wiewiórkowska, Łukasz Karolak – Chrumszczon, Marek Cholewiński – Narrator, Katarzyna Kokoszka – Część merytoryczna, Ilona Dybowska-Skordi – Część merytoryczna