
Cukiereczki
Kiedy pod koniec kwartału na zespół Beti, Ady i Miriam spadają nagłe zmiany projektowe, a ich kierownik „Jańcio Ratownik” sam już nie daje rady, w firmie zaczyna wrzeć, a napięcie sięga zenitu. Czy zespół odważy się mówić otwarcie o swoich granicach? Czy „Mutter” – wymagająca szefowa – usłyszy w końcu głos zespołu? Czy zamiast cukierków pojawi się prawdziwa rozmowa? Sięgnij po opowiadanie „Cukiereczki”, aby zobaczyć, jak szczerość i feedback mogą wywołać ferment – i zmienić kulturę pracy na lepsze.
Autor/ka: Boguś Janiszewski | Opiekun/ka merytoryczny/a Michał Jakub Stępień | Autor/ka artykułu eksperckiego dr Martyna Goryniak | Autor/ka projektu okładki Patrycja Bryszewska-Stępień
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt
Dowiedz się więcej zanim zaczniecie biblioterapię
Jak przebiega biblioterapia?
Biblioterapia to metodologia, która opiera się na trójstopniowym procesie: czytaniu, refleksji i rozmowie oraz ćwiczeniach i działaniu. Zgodnie z badaniami należy do najskuteczniejszych narzędzi edukacji kompetencji miękkich. Dzieje się tak, ponieważ uczestnicy angażują zarówno swój układ emocjonalny (identyfikując się z bohaterami), jak i intelektualny (odnosząc się do własnych potrzeb i wartości). Opowiadania są jedynie początkiem procesu, ponieważ główna wartość edukacyjna pojawia się podczas wspólnego reflektowania nad błędami bohaterów, poszukiwania alternatywnych rozwiązań i przekładania tych wniosków na własne relacje zawodowe. Dzięki tej formie uczymy się nie na własnych błędach, lecz w bezpiecznym dystansie – analizując błędy postaci fikcyjnych.
Co znajdziesz w tym opowiadaniu?
Opowiadanie „Cukiereczki” Bogusia Janiszewskiego pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak skutecznie zarządzać konfliktem. W zdrowym zespole konflikt nie jest zagrożeniem, lecz okazją do rozwoju. Niestety w wielu zespołach brak otwartości i obawa przed konfrontacją sprawiają, że problemy są zamiatane pod dywan. Narasta frustracja, pojawiają się podziały i brak zaangażowania. Unikanie rozmów prowadzi do napięć i spadku efektywności, a niewypowiedziane problemy tylko się kumulują. Tymczasem otwarte podejście do konfliktu wzmacnia współpracę, pozwala szybciej rozwiązywać trudności i buduje kulturę szczerości.
Poza opowiadaniem publikacja zawiera także artykuł ekspercki autorstwa dr Martyny Goryniak „Konflikt w pracy” oraz instrukcję przygotowania spotkania dla małych i dużych grup.
Zaczynamy biblioterapię
Poczytaj

Posłuchaj

Cukiereczki
Artykuł ekspercki „Konflikt w pracy"
Projekt Fundacji Zaczytani.org, powstały przy współpracy z Grupą PZU, ma na celu wspieranie organizacji w budowaniu bezpiecznych psychologicznie miejsc pracy i rozwijaniu silnej kultury współpracy. Ten cel realizujemy poprzez udostępnienie praktycznego narzędzia, które pomaga zespołom rozumieć wyzwania pracy zespołowej, wzmacniać zaufanie i odnosić sukcesy nawet w najtrudniejszych warunkach – i to wszystko w atmosferze zabawy integracyjnej. Podczas projektowania opieraliśmy się na modelu Patricka Lencioniego opisującym pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Ta koncepcja wskazuje kluczowe bariery w efektywnej współpracy: brak zaufania, obawę przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak koncentracji na wspólnym celu. Inspirując się tym podejściem, stworzyliśmy opowiadania i materiały, które pomagają zespołom dostrzegać wyzwania oraz skutecznie im przeciwdziałać.
Osoby zaangażowane w projekt
-
Boguś Janiszewski
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji
Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji. Autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Swoją karierę literacką rozpoczął, gdy jego syn poprosił go o wyjaśnienie skomplikowanego terminu z zakresu ekonomii, co postanowił uczynić za pomocą bajki. Od tamtej pory wydano już ponad 13 książek jego autorstwa, w tym m.in. tytuły takie jak „Ekonomia”, „Polityka” czy „Sex”. Z Fundacją Zaczytani.org współpracuje od lat, pisząc bajki edukacyjne na różne ważne tematy – m.in. równość płci czy bezpieczeństwo w sieci.
-
Michał Jakub Stępień
Członek zarządu Zaczytani.org, projektant kampanii edukacyjnych
Członek Zarządu Fundacji Zaczytani.org. Ekspert w obszarze kompetencji społecznych, komunikacji i etyki biznesu. Doświadczony trener, konsultant zarządzania oraz twórca innowacyjnych projektów łączących biznes z odpowiedzialnością społeczną. Specjalizuje się w CSR, przywództwie wartościowym i narracyjnych metodach rozwojowych (w tym biblioterapia), które wykorzystuje zarówno w pracy z menedżerami, jak i podczas ogólnopolskich szkoleń dla wolontariuszy i edukatorów. Wspiera liderów, organizacje i społeczności w budowaniu zaufania, zaangażowania i odpowiedzialności.
-
dr Martyna Goryniak
certyfikowany trener i terapeuta PTP
certyfikowany trener i terapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od dwudziestu lat kształci liderów jako wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa Values, a obecnie Studium Autorytety. Prowadzi treningi rozwoju osobistego ” The Inner Life” i indywidualny consulting psychodynamiczny dla organizacji. Jest współtwórcą i właścicielem Pracowni Psychoterapii i Treningu ISTDP Horyzonty.
-
Patrycja Bryszewska-Stępień
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka
Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej pracy poprzez twórcze działania artystyczne pragnie szerzyć wiedzę na temat sztuki, głębszego doświadczania oraz emocji. Od kilku miesięcy związana z fundacją Zaczytani.org – w ramach współpracy wykonała ilustracje bajek „Na zdrowie!” oraz „Żółta czapka”, a także prowadzi warsztaty edukatorskie z bajkoterapii, czerpiąc ze swoich umiejętności trenerskich i wiedzy z zakresu arteterapii.
Audiobook opowiadania powstał przy wsparciu pracowników Grupy PZU, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach udział wzięli: Magdalena Kalicińska, Anna Krystosiak, Anna Mitek-Łodziana, Przemysław Szpot, Mariusz Dunajewski, Magdalena Lewandowska oraz Zbigniew Bilicz. Do części eksperckiej głosu użyczyła Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org.