Mecenas kampanii
PZU

Chcę tylko dobrych wiadomości

Piotrek dopiero zaczyna pracę w firmie, gdy przypadkowo popełnia brzemienny w skutki błąd, który może kosztować firmę ważnego klienta. Czy Piotrek otrzyma wsparcie zespołu i powie przełożonemu o pomyłce? Czy w organizacji znajdzie się miejsce na otwartą komunikację? Czy Tapir będzie wreszcie gotowy usłyszeć coś jeszcze poza dobrymi wiadomościami? Sięgnij po opowiadanie "Chcę tylko dobrych wiadomości", aby dowiedzieć się, w jaki sposób budować zaufanie w zespole w celu przeciwdziałania dysfunkcjom.

Autor/ka: Boguś Janiszewski | Opiekun/ka merytoryczny/a Michał Jakub Stępień | Autor/ka artykułu eksperckiego Marcin Olkowicz | Autor/ka projektu okładki Patrycja Bryszewska-Stępień

Wszystkie osoby zaangażowane w projekt


Podziel się


Dowiedz się więcej zanim zaczniecie biblioterapię

Jak przebiega biblioterapia?

Biblioterapia to metodologia, która opiera się na trójstopniowym procesie: czytaniu, refleksji i rozmowie oraz ćwiczeniach i działaniu. Zgodnie z badaniami należy do najskuteczniejszych narzędzi edukacji kompetencji miękkich. Dzieje się tak, ponieważ uczestnicy angażują zarówno swój układ emocjonalny (identyfikując się z bohaterami), jak i intelektualny (odnosząc się do własnych potrzeb i wartości). Opowiadania są jedynie początkiem procesu, ponieważ główna wartość edukacyjna pojawia się podczas wspólnego reflektowania nad błędami bohaterów, poszukiwania alternatywnych rozwiązań i przekładania tych wniosków na własne relacje zawodowe. Dzięki tej formie uczymy się nie na własnych błędach, lecz w bezpiecznym dystansie – analizując błędy postaci fikcyjnych.

Co znajdziesz w tym opowiadaniu?

Opowiadanie Bogusia Janiszewskiego „Chcę tylko dobrych wiadomości” pomaga czytelnikom zrozumieć, jak budować zaufanie w zespole. Zaufanie umożliwia otwartą komunikację, buduje bezpieczeństwo psychologiczne i wspiera współpracę. Bez niego zespół unika szczerych rozmów, boi się podejmować ryzyka, ukrywa błędy i działa indywidualnie zamiast wspólnie. Gdy zaufanie jest silne, ludzie otwarcie dzielą się pomysłami, uczą się na błędach i wspierają nawzajem.

Poza opowiadaniem, publikacja zawiera także artykuł ekspercki autorstwa Marcina Olkowicza „Dzień dobry, zaufanie” oraz instrukcję przygotowania spotkania dla małych i dużych grup.

Zaczynamy biblioterapię

Zaplanuj spotkanie i wprowadź swój zespół w świat opowieści! W pierwszej kolejności zapoznaj się z krótkim, dwu stronicowym dokumentem "Instrukcja przygotowania spotkania", który wyjaśnia wszystkie szczegóły. Na spotkaniu uruchom prezentację, która poprowadzi Ciebie i Twój zespół przez cały proces. Po spotkaniu poleć uczestnikom indywidualnie odsłuchanie artykułu eksperckiego, który utrwali efekty wspólnej pracy.
Posłuchaj

Posłuchaj

Okładka Chcę tylko dobrych wiadomości
Opowiadanie

Chcę tylko dobrych wiadomości

0:00
Volume
Artykuł

Artykuł ekspercki "Dzień dobry zaufanie!"

0:00
Volume

Projekt Fundacji Zaczytani.org powstały przy współpracy z Grupą PZU ma na celu wspieranie organizacji w budowaniu bezpiecznych psychologicznie miejsc pracy i rozwijaniu silnej kultury współpracy. Ten cel realizujemy poprzez udostępnienie praktycznego narzędzia, które pomaga zespołom rozumieć wyzwania pracy zespołowej, wzmacniać zaufanie i odnosić sukcesy nawet w najtrudniejszych warunkach – i to wszystko w atmosferze zabawy integracyjnej. Podczas projektowania opieraliśmy się na modelu Patricka Lencioniego opisującym pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Ta koncepcja wskazuje kluczowe bariery w efektywnej współpracy: brak zaufania, obawę przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak koncentracji na wspólnym celu. Inspirując się tym podejściem, stworzyliśmy opowiadania i materiały, które pomagają zespołom dostrzegać wyzwania oraz skutecznie im przeciwdziałać.

Osoby zaangażowane w projekt

  • Boguś Janiszewski

    Boguś Janiszewski

    Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji

  • Michał Jakub Stępień

    Michał Jakub Stępień

    Członek zarządu Zaczytani.org, projektant kampanii edukacyjnych

  • Marcin Olkowicz

    Marcin Olkowicz

    Trener, facylitator, mentor, konsultant rozwojowy, moderator grup

  • Patrycja Bryszewska-Stępień

    Patrycja Bryszewska-Stępień

    Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka

  • Boguś Janiszewski

    Boguś Janiszewski

    Pisarz, trener, pedagog, ekspert w dziedzinie edukacji

  • Michał Jakub Stępień

    Michał Jakub Stępień

    Członek zarządu Zaczytani.org, projektant kampanii edukacyjnych

  • Marcin Olkowicz

    Marcin Olkowicz

    Trener, facylitator, mentor, konsultant rozwojowy, moderator grup

  • Patrycja Bryszewska-Stępień

    Patrycja Bryszewska-Stępień

    Projektantka, ilustratorka, arteterapeutka i bajkoedukatorka

audio

Audiobook opowiadania powstał przy wsparciu pracowników Grupy PZU, którzy ożywili opowiadaną historię za pomocą swoich wyjątkowych głosów. W nagraniach udział wzięli: Jan Koziarski, Monika Wyrwa, Dawid Żołądecki, Ewa Śpila, Marek Korniluk, Karina Wawrowska, Michał Adamczuk, Dariusz Zinkiewicz. Do części eksperckiej głosu użyczyła Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org.

`