Zaczytana Biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek. To księgozbiór oparty na idei bookcrossingu – odbiorcy mogą zabierać ze sobą ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia zasoby biblioteki.
– Postawienie Zaczytanych Bibliotek w Hospicjum Pomocy Dzieciom czy Szpitalu Dziecięcym Polanki to esencja naszych działań – odpowiadamy na realne zapotrzebowanie społeczne. Gorąco zachęcamy wszystkich rodziców małych pacjentów do emocjonalnego wspierania swoich pociech poprzez literaturę: książka może stanowić punkt wyjścia do rozmowy, dzięki której łatwiej jest nazwać swoje emocje, a przez to szybciej uporać się z lękami lub osamotnieniem. Literatura równocześnie stanowi narzędzie do budowania relacji, i mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też tej najważniejszej – z samym sobą. Odpowiednia lektura w procesie leczenia może znacząco wpłynąć na proces rekonwalescencji. Czytajmy i rozmawiajmy o nas, za pomocą literackiej metafory – mówi dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org, Michał Jakub Stępień.
Książki trafiające do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – największej kampanii społecznej, organizowanej od 2015 roku przez Fundację Zaczytani.org. Podczas sześciu edycji akcji Polacy przekazali ponad 2 084 000 nowych i używanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tylko w czasie ostatniej Wielkiej Zbiórki, która miała miejsce w 2020 roku, udało się zebrać aż 294 000 nowych i używanych książek w 961 punktach usytuowanych na terenie całego kraju.
Zaczytane Biblioteki dla Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Szpitala Dziecięcego Polanki ufundowała Fundacja LPP, której misją jest pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej.
– W naszych działaniach szukamy różnych dróg i form niesienia pomocy, szczególnie jeśli dotyczy to dzieci. Zwiększanie dostępu do książek prowadzi w naszym odczuciu do pozytywnej zmiany społecznej. Umożliwia przeniesienie się myślami do literackiej rzeczywistości, która nie raz pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Czytanie ma niewątpliwie terapeutyczną moc. Dlatego tym bardziej jesteśmy dumni, że poprzez książki możemy wspierać pacjentów w trudnym dla nich czasie hospitalizacji. Wkrótce zorganizujemy również warsztaty bajkoterapii dla naszych pracowników, aby jeszcze bardziej aktywnie pomagać pacjentom placówek wspieranych przez Fundację LPP – mówi Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP.