24/11/2022

Premiera bajki edukacyjnej „Góry Nadziei” powstałej przy współpracy z firmą Janssen Polska

24 listopada odbyła się premiera bajki edukacyjnej „Góry Nadziei” Fundacji Zaczytani.org, która jest częścią programu Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem” zainicjowanego przez firmę Janssen. Bajka powstała z myślą o najmłodszych pacjentach przebywających w szpitalach. Celem akcji jest przełamanie strachu i ograniczenie stresu związanego z leczeniem. Książka ma także przygotować pracowników szpitali oraz rodziców i opiekunów do rozmów z dziećmi na temat hospitalizacji.

Pobyt w szpitalu dla każdego jest trudnym, nierzadko stresującym doświadczeniem, do którego niełatwo jest się przygotować. O ile dorośli pacjenci starają się jak najwięcej dowiedzieć o swojej dolegliwości i planowanym zabiegu, to w przypadku dzieci powszechne jest unikanie lub nieumiejętność rozmowy na temat choroby czy pobytu w szpitalu. A przecież dziecko tak samo musi zmierzyć się z nową dla siebie sytuacją, która jest dla niego niezrozumiała i niepokojąca, towarzyszy jej uczucie lęku, a przede wszystkim strach przed bólem.

Odpowiedzią na ten problem jest w bajka skierowana do najmłodszych pacjentów i ich opiekunów, którą każdy może pobrać za darmo ze strony fundacji w formie e-book i audiobook – https://gorynadziei.zaczytani.org/ -. Ma ona za zadanie pomóc w złagodzeniu stresu związanego z pobytem w szpitalu, a jednocześnie ułatwić komunikację na temat trudnych procedur medycznych. Program składa się z dwóch elementów: programu bajkoterapii i pluszowego bohatera Jelonka Janka, który zostanie wdrożony w wybranych dziecięcych oddziałach onkologicznych.

Autorem bajki jest Marcin Mortka, projekt koordynowała Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org, a część merytoryczną przygotowała Prezeska Fundacji Zaczytani.org Agnieszka Machnicka.

Zapraszamy do pobrania bajki ZA DARMO w formie pdf lub audio.