11/05/2022

Uroczyste otwarcie Zaczytanej Biblioteki w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn

11 maja we Wrocławiu nastąpiło uroczyste otwarcie Zaczytanej Biblioteki w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn. Fundatorem biblioteki jest Fundacja BOŚ.

Podopieczni schroniska podkreślali, jak ważną rolę odgrywają w ich życiu książki, dzięki którym łatwiej im przejść przez cięższy czas:

„Od dziecka byłem wychowany w kulcie książki. Szanowałem je i czytałem dobrych autorów. Miałem świetnego wykładowcę i nauczyciela w Warszawie. Kultura była mi bliska. Moje losy były różne i trafiłem do schroniska. Ale próbuję zachęcać tutaj innych do czytania. Ja preferuję literaturę piękną i historię II wojny światowej. Może dlatego, że byłem zawodowym żołnierzem” mówi Jerzy Jamroziński, podopieczny schroniska św. Brata Alberta.

(Cytat pochodzi z artykułu “W schronisku dla bezdomnych we Wrocławiu powstała Zaczytana Biblioteka. “Miałem kiedyś żonę i dzieci, teraz zostały mi książki”” opublikowanego na stronie internetowej Gazety Wrocławskiej. Cały artykuł dostępny jest pod linkiem: https://tiny.pl/9bdqg)

Przekazanie Zaczytanej Biblioteki to dopiero początek współpracy pomiędzy Fundacją Zaczytani a Fundacją BOŚ. Jak powiedział Piotr Bober, wiceprezes Fundacji Bank Ochrony Środowiska:

„Bank Ochrony Środowiska za miesiąc będzie organizował zbiórkę książek. Szacujemy, że we wszystkich oddziałach i centrali zbierzemy ok. 2-3 tysięcy egzemplarzy, które przekażemy Zaczytanym, a oni przekażą dalej, tak jak schronisku wrocławskiemu”.

Trzymamy kciuki, aby udało się uzbierać jak najwięcej książek – z pewnością zagospodarujemy każdą ich ilość!