05/04/2022

Dwie Zaczytane Biblioteki trafiły do potrzebujących w Ostrowcu Świętokrzyskim

Do wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych “Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim zajączek wielkanocny zawitał w tym roku wcześniej niż zwykle. Fundacja Zaczytani.org przekazała dzieciom tzw. “Zaczytaną Bibliotekę”, wypełnioną książkami dla dzieci i młodzieży. Podobna biblioteka, ale już z literaturą dla dorosłych czytelników, stanęła także w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fundatorem obu bibliotek jest firma Provident.

Zaczytana Biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek. To księgozbiór oparty na idei bookcrossingu – odbiorcy mogą zabierać ze sobą ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia zasoby biblioteki.

– W naszych działaniach książka jest m.in. narzędziem budowania relacji. Mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też relacji z samym sobą. Lektura pomaga lepiej wejrzeć w głąb siebie, motywuje do refleksji. Zachęcamy do korzystania z książek jako punktów wyjścia do rozmowy, dzięki której łatwiej jest identyfikować swoje emocje, mierzyć się z lękami lub osamotnieniem – mówi dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org, Michał Jakub Stępień.

Książki trafiające do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – największej kampanii społecznej, organizowanej od 2015 roku przez Fundację Zaczytani.org. Podczas sześciu edycji akcji Polacy przekazali ponad 2 084 000 nowych i używanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tylko w czasie ostatniej Wielkiej Zbiórki, która miała miejsce w 2020 roku, udało się zebrać aż 294 000 nowych i używanych książek w 961 punktach usytuowanych na terenie całego kraju.

Sponsor obu bibliotek które stanęły w Ostrowcu Świętokrzyskim, firma Provident, współpracuje z Fundacją Zaczytani.org już od pięciu lat. W tym czasie ufundowała aż 50 Zaczytanych Bibliotek w całej Polsce, umożliwiając kontakt z literaturą pacjentom szpitali, pensjonariuszom domów seniora czy podopiecznym domów pomocy społecznej. Pracownicy Providenta również włączają się aktywnie w działania Fundacji: każdego roku w maju, który jest w firmie “miesiącem wolontariatu”, organizują w swoich oddziałach zbiórki książek – do tej pory udało im się zebrać i przekazać Fundacji aż 28 tysięcy książek. 70 pracowników firmy Provident przeszło również specjalne przeszkolenie i prowadziło spotkania bajkoterapeutyczne w szpitalach i na oddziałach dziecięcych. Bajkoterapia to proces czytania książek, omawiania ich oraz wspólnej zabawy z dziećmi, a celem spotkań jest przede wszystkim minimalizacja lęku i strachu dzieci, które znalazły się w trudnych sytuacjach.

– Chcemy, aby nasze działania odpowiadały na potrzeby lokalnych społeczności, które Fundacja Zaczytani.org potrafi trafnie identyfikować, dlatego współpracujemy już od 2017 roku. Wtedy, na 20-lecie istnienia firmy Provident w Polsce, ufundowaliśmy 20 Zaczytanych bibliotek w całym kraju. Dziś obchodzimy 25-lecie i aby to uczcić, postawimy aż 25 bibliotek – dwie z nich znalazły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mamy nadzieję, że dzięki temu podopieczni placówek będą mogli korzystać na co dzień z literatury w celach rozrywkowych, relaksacyjnych czy edukacyjnych. Zachęcamy także gorąco, aby wykorzystywali książki jako pretekst do budowania relacji i spróbowali zorganizować np. literackie spotkania dyskusyjne oraz wymieniali się opiniami na temat przeczytanych pozycji. My jako Provident od lat nawiązujemy i budujemy relacje z lokalnymi społecznościami także za pomocą książek: przyczyniliśmy się do powstania Zaczytanej Akademii zrzeszającej wolontariuszy bajkoterapii, organizowaliśmy zbiórki książek, czy coroczne Mikołajki Providenta, podczas których przekazaliśmy tysiące paczek z książkami pacjentom szpitali dziecięcych – mówi Agnieszka Krajnik, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej, Provident Polska SA.