26/04/2022

W Dzień Ziemi Fundacja Zaczytani.org i Provident Polska ogłaszają napisanie eko-bajki

Dokładnie w Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia, Fundacja Zaczytani.org oraz firma Provident Polska ogłosiły wspólny projekt: napisanie eko-bajki dla dzieci. W powstanie bajki zaangażowani zostaną specjaliści, m.in. edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher oraz autor wielu książek dla dzieci Bogusław Janiszewski. Na kanwie bajki nauczyciele i rodzice będą mogli rozmawiać z najmłodszymi o ekologii i przeprowadzać warsztaty z bajkoterapii. Dodatkowo zostanie przygotowany audiobook, w nagraniu którego wezmą udział pracownicy firmy Provident i gość specjalny - aktorka Katarzyna Pakosińska. Uroczysta premiera książki już we wrześniu, wtedy też zorganizowane zostaną m.in. dodatkowe webinary na temat pracy z bajką. Eko-bajka wpisuje się w cały szereg aktywności zaplanowanych z okazji jubileuszu 25-lecia firmy Provident w Polsce.

Tematyka bajki oscylować będzie wokół problematyki niemarnowania żywności i zero waste – autorzy postawili sobie za cel przekazanie tej wiedzy dzieciom w przystępny i przyjazny sposób. Problem jest poważny: jak wynika z danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, opublikowanych w listopadzie 2021, każdego roku w naszym kraju marnuje się blisko 5 ton żywności. Co istotne, prawie 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych, tak więc od naszych wyborów i nawyków żywieniowych zależy naprawdę wiele. Pokazuje to, że warto kształtować odpowiedzialne postawy konsumenckie już od najmłodszych lat, do czego przyczyni się m.in. bajka przygotowywana przez Fundację Zaczytani.org i Provident Polska. Najwyższą jakość merytoryczną zapewnią eksperci zaangażowani przy jej powstawaniu. m.in. Sylwia Majcher – edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku”, która regularnie opowiada o niemarnowaniu jedzenia, ochronie środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów w prasie, radiu i telewizji, a także prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce zero-waste.

Eko-bajka to tylko jedna z wielu aktywności, zaplanowanych wspólnie przez Fundację Zaczytani.org i Provident Polska na 2022 rok: oprócz tego firma będzie sponsorem 25 Zaczytanych Bibliotek, które do końca roku pojawią się w całym kraju, odbędzie się także wystawa Zaczytanych Ławek, towarzysząca uroczystej gali jubileuszowej, planowanej na sierpień.

Provident Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Fundacji Zaczytani.org, nasza współpraca trwa już 5 lat. W tym czasie podjęliśmy razem wiele cennych inicjatyw, m.in. Provident ufundował aż 50 Zaczytanych Bibliotek na terenie całego kraju, umożliwiając kontakt z literaturą pacjentom szpitali, pensjonariuszom domów seniora oraz podopiecznym domów pomocy społecznej. Kolejnym ciekawym projektem, który cyklicznie realizujemy, są Zaczytane Mikołajki – każdego roku w okolicach 6 grudnia pracownicy firmy przygotowują tysiąc paczek z książkami, które przekazywane są następnie najmłodszym pacjentom warszawskich szpitali. Ten rok jest dla nas wyjątkowy – Provident obchodzi 25-lecie działalności w Polsce połączone z jubileuszem 5-lecia współpracy z Fundacją Zaczytani.org. Z tej podwójnej okazji przygotowaliśmy autorski, ogólnopolski program edukacji ekologicznej – tłumaczy Michał Jakub Stępień, Dyrektor Zarządzający Fundacji Zaczytani.org.

Temat ekologii, któremu poświęcona będzie bajka, często przewija się w działaniach podejmowanych przez Provident. Firma od dawna zaangażowana jest w procesy edukacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju:

Nasi pracownicy od lat z ogromnym zapałem włączają się w różne aktywności promujące odpowiedzialne podejście do środowiska, m.in. posadziliśmy 40 tys. drzew na Warmii czy pomogliśmy 700 tys. beneficjentów realizując ekologiczne projekty wolontariackie “Tak! Pomagam”. Warto też dodać, że biznesowo stosujemy wiele rozwiązań proekologicznych, np. wybór energooszczędnych lokalizacji czy ograniczenie zużycia papieru, dlatego temat bajki był dla nas zupełnie naturalny. Chciałabym też podkreślić, że w ramach wolontariatu pracowniczego “Tak! Pomagam” pracownicy Provident Polska od lat wspierają Fundację Zaczytani.org. Każdego roku w maju, który jest u nas miesiącem wolontariatu, organizują zbiórki książek – do tej pory udało nam się zebrać i przekazać Fundacji aż 28 tysięcy woluminów. 70 pracowników firmy Provident przeszło również specjalne przeszkolenie i prowadziło spotkania bajkoterapeutyczne w szpitalach i na oddziałach dziecięcych oraz biblioterapię telefoniczną dla seniorów – mówi Agnieszka Krajnik, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej, Provident Polska SA.

Pracownicy również i tym razem czynnie wesprą Fundację Zaczytani.org. W maju w firmie odbędą się castingi do udziału w nagraniu audiobooka, każdy chętny będzie mógł przesłać swoje zgłoszenie. W czerwcu jury wyłoni zwycięzców i przeprowadzone zostaną nagrania. Gościem specjalnym będzie Katarzyna Pakosińska – aktorka, artystka kabaretowa, konferansjerka i dziennikarka – która zgodziła się udzielić głosu jednej z postaci.

Premiera książki odbędzie się we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Wtedy też uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, z której będzie można bezpłatnie pobrać e-book, audiobook, scenariusz do przeprowadzenia lekcji w szkołach i bazę wiedzy dla osób dorosłych. Materiały te zostaną też wysłane do ponad 14 000 szkół w całej Polsce. Dodatkowo we wrześniu zorganizowane zostaną dwa webinary – jeden dla rodziców, drugi dla nauczycieli – podczas których przygotujemy dorosłych do przetransferowania tej wiedzy dzieciom, korzystając z narzędzi zaprojektowanych wspólnie z psychologami i edukatorami. Zapisywać się do udziału można już od dziś, wysyłając swoje zgłoszenie mailowo na adres biuro@zaczytani.org