19/04/2022

Dwie Zaczytane Biblioteki trafiły do potrzebujących w Gdańsku

Fundacja Zaczytani.org wspólnie z Fundacją LPP otworzyły dwie Zaczytane Biblioteki w Gdańsku. Jedna z nich stanęła w Hospicjum Pomorze Dzieciom, zaś druga będzie służyła pacjentom Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego. Fundatorem obu bibliotek jest Fundacja LPP.

Zaczytana Biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek. To księgozbiór oparty na idei bookcrossingu – odbiorcy mogą zabierać ze sobą ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia zasoby biblioteki.

Postawienie Zaczytanych Bibliotek w Hospicjum Pomocy Dzieciom czy Szpitalu Dziecięcym Polanki to esencja naszych działań – odpowiadamy na realne zapotrzebowanie społeczne. Gorąco zachęcamy wszystkich rodziców małych pacjentów do emocjonalnego wspierania swoich pociech poprzez literaturę: książka może stanowić punkt wyjścia do rozmowy, dzięki której łatwiej jest nazwać swoje emocje, a przez to szybciej uporać się z lękami lub osamotnieniem. Literatura równocześnie stanowi narzędzie do budowania relacji, i mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też tej najważniejszej – z samym sobą. Odpowiednia lektura w procesie leczenia może znacząco wpłynąć na proces rekonwalescencji. Czytajmy i rozmawiajmy o nas, za pomocą literackiej metafory – mówi dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org, Michał Jakub Stępień.

Książki trafiające do Zaczytanych Bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – największej kampanii społecznej, organizowanej od 2015 roku przez Fundację Zaczytani.org. Podczas sześciu edycji akcji Polacy przekazali ponad 2 084 000 nowych i używanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tylko w czasie ostatniej Wielkiej Zbiórki, która miała miejsce w 2020 roku, udało się zebrać aż 294 000 nowych i używanych książek w 961 punktach usytuowanych na terenie całego kraju.

Zaczytane Biblioteki dla Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Szpitala Dziecięcego Polanki ufundowała Fundacja LPP, której misją jest pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej.

– W naszych działaniach szukamy różnych dróg i form niesienia pomocy, szczególnie jeśli dotyczy to dzieci. Zwiększanie dostępu do książek prowadzi w naszym odczuciu do pozytywnej zmiany społecznej. Umożliwia przeniesienie się myślami do literackiej rzeczywistości, która nie raz pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Czytanie ma niewątpliwie terapeutyczną moc. Dlatego tym bardziej jesteśmy dumni, że poprzez książki możemy wspierać pacjentów w trudnym dla nich czasie hospitalizacji. Wkrótce zorganizujemy również warsztaty bajkoterapii dla naszych pracowników, aby jeszcze bardziej aktywnie pomagać pacjentom placówek wspieranych przez Fundację LPP – mówi Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP.