24/03/2022

Zaczytani dla Ukrainy

Dnia 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a do Polski z każdym dniem napływa coraz większa liczba uchodźców. W najbliższych miesiącach największym wyzwaniem stanie się z jednej strony asymilacja Ukraińców, a z drugiej dostarczenie Polakom wsparcia w procesie integracyjnym. Fundacja Zaczytani.org od samego początku śledzi te wydarzenia i dostarcza narzędzi pomocnych zarówno gościom, jak i gospodarzom.

Jak wesprzeć integrację dzieci z Ukrainy?

Polacy wykazali się w ostatnich tygodniach niesamowitą gościnnością, a liczbę przyjętych przez nas uchodźców z Ukrainy można liczyć już w milionach. Ogromną większość z nich stanowią kobiety i dzieci – dzieci, które w dramatycznych warunkach musiały przerwać swoją edukację.

Jak wynika z danych MEiN, najmłodsi Ukraińcy uczęszczający do polskich szkół  mogą skorzystać z:

• dodatkowych zajęć z języka polskiego,

• pomocy psychologicznej,

• zajęć wyrównawczych,

• wsparcia językowego ze strony osoby ukraińskojęzycznej zatrudnionej w charakterze nauczyciela dodatkowego.

Działania na poziomie państwowym to jedno, ale warto zadać sobie pytanie, co może zrobić każdy z nas, aby wspomóc integrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach?

Zebraliśmy dla Was kilka pomysłów TUTAJ

Bajki, e-booki i materiały edukacyjne do pobrania

Polscy i ukraińscy wydawcy, edukatorzy, organizacje pozarządowe i inne podmioty zaraz po wybuchu wojny zaczęły udostępniać za darmo różne treści na swoich stronach internetowych. Misją naszej Fundacji jest promocja czytelnictwa, edukacja społeczna i budowanie relacji, dlatego utworzyliśmy na naszej stronie internetowej specjalną zakładkę “Pomoc Ukrainie”. Zebraliśmy tam wszystkie materiały, które udało nam się znaleźć, z podziałem na 4 kategorie:

• e-booki

• audiobooki

• kolorowanki

• materiały edukacyjne

Dostępne są TUTAJ

Goście z Ukrainy w naszym biurze

To czego na ten moment uchodźcy z Ukrainy potrzebują najbardziej, to bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, w której mogliby się schronić. Dlatego zdecydowaliśmy się przekształcić jeden z pokoi w naszym biurze w 3-osobową sypialnię. Udało nam się wyposażyć ją zupełnie za darmo -  potrzebne sprzęty (łóżka, pościele, ręczniki, itp.) przekazały nam nieodpłatnie osoby prywatne znalezione na facebookowych grupach, za co z serca im dziękujemy <3 

Jeśli również rozważacie ugoszczenie w swoich domach uchodźców, ale brakuje Wam niezbędnego wyposażenia, sprawdźcie lub dajcie ogłoszenia na grupach na Facebooku, takich jak np. 

• “Uwaga śmieciarka jedzie - Warszawa - oddam”

• “Pomoc dla Ukrainy - Warszawa”

Również na stronie olx.pl powstała specjalna zakładka “Dla Ukrainy”, na której można znaleźć wiele potrzebnych rzeczy:  https://www.olx.pl/dla-ukrainy/